Uprchlíky ve Středozemním moři bude zachraňovat nová loď. A to i ilegálně
Do vod Středozemního moře by měla v brzké době vyplout zrekonstruovaná nákladní loď, jež bude zachraňovat uprchlíky v nouzi. „Nový Aquarius“ nese jméno Aita Mari a byl pořízen v rámci projektu Maydayterraneo, za nímž stojí dvě španělské nevládní organizace.
Na svých stránkách to uvádí francouzský deník Le Figaro.
Pomocnou ruku aktivistům podala autonomní baskická vláda, která na opravu lodi přispěla částkou 400 tisíc eur. Zbytek potřebných peněž dali dohromady soukromí dárci a přispěly také radnice několika baskických a andaluských měst.
Celkově se na opravu lodi vybralo tři čtvrtě milionu eur. Nyní se již čeká jen na schválení technického stavu plavidla ze strany španělských úřadů.
Pomohli Baskové
Na opravě záchranářské lodi, zakotvené v baskickém přístavu Pasaia, pracovaly po dobu osmi měsíců ve dne v noci desítky dobrovolníků. Koráb je dlouhý 42 metrů a na palubu může podle zástupců nevládních organizací pohodlně přijmout až 200 uprchlíků v nouzi. Je vybavený sprchami, toaletami a lehátky. Vše je uzpůsobené tak, aby byly pro běžence zajištěny podmínky vhodné k přežití, uvádějí francouzské noviny.
Nejtěžší však podle organizátorů projektu bylo získat všechna úřední povolení. Loď nakonec vypluje pod španělskou vlajkou.
„Přesvědčit španělskou vládu nebylo překvapivě až zas tak složité,“ říká mluvčí organizace Maydayterraneo Daniel Rivas. Důležitou roli v tom podle něj sehrála podpora baskického autonomního kabinetu. Ten aktivistům pomohl překonat řadu administrativních bariér a najmout na loď povinných pět profesionálních námořníků.
Do Itálie ne
Plavidlo vypluje směrem do centrálního Středomoří, bude pročesávat vody nedaleko libyjských břehů a hledat uprchlíky v nouzi. Prozatím však není jasné, kde přistane ve chvíli, kdy bude mít na palubě uprchlíky. Může se dostat do obdobné situace jako loď Aquarius, která byla ještě nedávno blokovaná na širém moři a marně hledala evropský přístav, který by jí dovolil zakotvit.
Uvažovat o Itálii je podle aktivistů zbytečné. Tamní ministr vnitra Matteo Salvini se nechal na konci června slyšet, že „nevládní organizace uvidí Itálii leda tak na pohlednici“ a že v létě žádná z jejich lodí nedostane povolení k přistání. Pasaia, baskický domovský přístav lodě Aita Mari, je od centrálního Středomoří příliš vzdálený na to, aby se do něj uprchlíci mohli převážet, podotýká Le Figaro.
V této otázce tak podle zástupce aktivistů Rivase nadále panuje nejistota. Zároveň však odmítá, že by nakonec mohli od projektu upustit. „Na to jsme příliš tvrdohlaví. Jistí jsme si jenom tím, že to musíme udělat. Vyplujeme na moře a pak se uvidí,“ vzkazuje mluvčí.
Zúčastněné nevládní organizace počítají s tím, že vlády evropských zemí může k ústupkům donutit medializace. Ale jsou také připravené vyjednávat. Komunikace je podle Rivase důležitá. Pomoc v krizových situacích prý vždy nabízí řada přístavů, které však narážejí na neochotu svých vlád.
Ilegální záchrana
Le Figaro upozorňuje, že od roku 2017 je ve Středozemním moři stále méně plavidel najatých nevládními skupinami. Odrazují je opatření jednotlivých zemí usilujících o omezení činnosti této humanitární flotily.
Francouzský prezident Emmanuel Macron v červnu dokonce obvinil posádku lodi Lifeline, že „porušuje všechna pravidla“ a „dělá práci za převaděče“. Italské úřady zase nevládní organizace opakovaně označily za „námořní taxislužbu“.
Záchranářských lodí dnes ve Středomoří operuje již jen pět, kdežto mrtvých běženců přibývá. Loď Aita Mari proto bude pracovat i v podmínkách ilegality.
„Když umírají lidé, je zkrátka třeba se sebrat a vyrazit. Lidská práva jsou důležitější než zákony,“ poznamenává Daniel Rivas. Ostatně soudy mu v minulosti nejednou daly za pravdu. Když se nevládní organizace za své záchranářské akce ocitaly v justičním soukolí, obvinění z nelegální činnosti vždy ustoupilo argumentu humanitární nouze.
V březnu letošního roku tak například jeden sicilský soudce zrušil obstavení španělské záchranářské lodi Open Arms, jejíž posádka odmítla vydat uprchlíky pobřežní stráži. Usoudila, že v Libyi by nebyla zaručena jejich základní lidská práva, vysvětluje francouzský deník Le Figaro.
Související
-
Přijetí stovky migrantů si nikdo ani nevšimne. Ustupovat SPD je cesta do pekel, říká Antonová
„Chtěli jsme, aby ve veřejném prostoru zazněl i normální a přirozený hlas,“ dodává Barbora Antonová k výzvě hnutí Žít Brno na přijetí několika desítek migrantů z Itálie.
-
Itálie se obrací zády k Evropské unii. Další státy jí můžou následovat, předvídá ekonomka
Římské provokování nachází ohlas i u jiných vlád, především u maďarské a polské. Ty učenlivě sledují, jak je účinné házet odpovědnost za domácí chyby na Brusel.
-
Převaděčská mafie si našla novou cestu. Migranty do Španělska pašuje přes Gibraltar
Ve stínu Itálie, která je teď hlavním cílem pašeráků lidí, zůstává Španělsko. Může se stát cílem masové migrace?