Unikátní rotunda sv. Václava na Malé Straně soutěží o přízeň evropské veřejnosti
Obnovená raně středověká rotunda sv. Václava na Malé Straně v Praze dostala v půlce května prestižní památkářskou cenu Europa Nostra. Tento týden soutěží o cenu veřejnosti a bude na jeden den mimořádně zpřístupněna návštěvníkům.
Před rotundou se nachází jedna z nejstarších dlažeb ve střední Evropě a stála tam i zatím nejstarší známá kamenná stavba mimo areál Pražského hradu z přelomu 10. a 11. století. Nálezy archeologů z místa jsou ale ještě starší.
„V místě, kde rotunda stála, jsou důkazy o osídlení z konce 8. století,“ vysvětluje Martin Vlach, vedoucí projektu rekonstrukce a proděkan Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Památka se nachází v prostorách fakulty.
Obnova za 10 milionů
Obnova rotundy stála kolem 10 milionů korun, z toho 2,5 milionu na ni poskytlo 800 dárců. Na rekonstrukci se podílely různé profese odborníků, kromě historiků nebo archeologů také například fyzikové nebo filozofové.
„Snoubí se v ní řada architektonických stylů, od gotiky přes baroko až po moderní styl,“ vysvětluje Vlach. Budovu, v níž se rotunda našla, například ještě za první republiky přestavěla národní banka.
Archeologům se podařilo vyzvednout z rotundy téměř 14 000 zlomků keramiky, 18 000 zlomků zvířecích kostí a 210 výrobků z nich a necelých 24 kg strusky.
Hlasování o evropské ceně veřejnosti probíhá ZDE.
Zapojení studentů
Porota Europa nostra ocenila zapojení studentů do projektu obnovy rotundy a úvahu exaktních vědců o tom, jak se v raném středověku rotundy stavěly. Pražské propočty teď slouží při výzkumu rotund jinde v Evropě.
Zvláště kvůli cenné dlažbě je rotunda přístupná veřejnosti jen několikrát do roka, tentokrát na Muzejní noc 9. června. Fakulta ale plánuje, že její prostory pro zájemce zpřístupní pomocí videomappingu.