UMP hledá tisíce ztracených Drtikolových negativů. Podívejte se po skleněných tabulkách, vyzývá

16. září 2013

Už léta si kurátoři pražského Uměleckoprůmyslového musea lámou hlavu nad tím, kam se poděly tisíce negativů Františka Drtikola, jednoho z nejslavnějších fotografů 20. století, který před 70 lety daroval muzeu svůj archiv. Původní Drtikolovy snímky se na aukcích prodávají za miliony korun, negativy se ale na dražbách vůbec neobjevují.

„Podíváme se na některé z Drtikolových negativů ze 20. let,“ říká kurátor fotografické sbírky Uměleckoprůmyslového musea Jan Mlčoch a otevírá papírovou krabici o velikosti běžného školního sešitu. „Tady máme jeho původní modrou krabici na negativy,“ dodává.

Historik fotografie má na rukou jemné bavlněné rukavice. Z hedvábného papíru vyndává tmavou skleněnou tabulku s negativem aktu ženy.

Podle Mlčocha se základní fotografické dílo sestává z negativu a pozitivu, a právě o negativy s akty, krajinami i originálními kompozicemi by chtělo muzeum doplnit sbírky:

„Podobně ženský akt u stolu, je to jedna z variant jeho slavné kompozice, která pak byla vystavovaná na celém světě z poloviny 20. let. Vidíte, že ač je ten negativ velmi starý, vykazuje velice dobrou kondici.“

V podzemních depozitářích muzea je ukryto víc než pět tisíc fotografií, které do sbírek muzea daroval František Drtikol v roce 1942, tedy v době, kdy se plně zabýval výtvarným uměním a buddhismem.


František Drtikol
- (1883-1961)
- český fotograf, věnoval se i grafice,
- proslavil se zejména portréty a akty,
- je označován za patriarchu českého buddhismu.

O pár let dřív předal České tiskové kanceláři dva tisíce deskových negativů významných osobností.

Kolekci v roce 1980 převzal současný Národní archiv. Dalších asi 500 negativů posbírala znalkyně Drtikolova díla Anna Fárová po antikvariátech a obchodech se starožitnostmi.

„Ale stále zůstává otázkou, kde jsou ty tisíce negativů zejména volné fotografické tvorby Františka Drtikola,“ ptá se kurátor Jan Mlčoch.

Odborník na trh s uměním a šéfredaktor časopisu Art and Antiques Jan Skřivánek říká, že někde negativy s uměleckou tvorbou Františka Drtikola existovat musí:

„Negativ se na trh vůbec nedostane, s těmi se neobchoduje. A pokud, tak je to sbírané jako autorská kuriozita. Když začala v Husově ulici galerie Gate, tak začínala výstavou Drtikola, ve spolupráci s berlínskou galerií. Řada těch snímků byla značena za novodobé zvětšeniny. Myslím si, že k některým věcem negativy existují.“

František Drtikol

Přesto nejdou počítat na stovky. Odborníci ale vědí, že Drtikol měl ve svém ateliéru tisíce negativů, a právě ty hledají.

autor: ela
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.