Umění má rozhýbat hlavu, má nakopávat, myslí si ředitel Moravské galerie

1. březen 2024

„V umění se schovává mnoho mystérií, které když člověk objeví, líp pochopí svět kolem sebe,“ říká Jan Press, který se ve svých 37 letech stal šéfem Moravské galerie v Brně. Jako příklad uvádí design, který když pochopíme, rozšíří se nám obzory. „A když něčemu začnu rozumět, začnu být sebejistější a dovednost mohu i dál rozvíjet a používat.“

Souhlasí tak s tvrzením, že umění otvírá hlavy. „Určitě, uměním bychom se neměli učit být umělci, ale jeho prostřednictvím se naučit myslet uvažovat a vidět nové prvky.“

Čtěte také

„Umění má rozhýbat hlavu, má nakopávat. Rozhodně to nemá být nějaká elitářská věc, která je pouze investicí – ale i na tu investici je to občas docela dobré,“ usmívá se.

Jan Press udělal za pár let z brněnské tradiční instituce expozici, která konkuruje evropským domům prezentujícím současné umění.

Může návštěva galerie dělat lidi šťastnější? Jak se daří ve finančně náročných podmínkách nabízet špičkový design nebo módu? Moderuje Petr Šimůnek.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.