Ultras a hooligans

14. listopad 2007

Itálie opět řeší fotbalové násilí. Nápisy na zdech, které slibují policii krvavou odvetu za smrt jednoho z fanoušků, oživily diskusi, zda neomezit fotbalové zápasy. Ministryně sportu se přimlouvá za přerušení všech soutěží na několik týdnů. Takový přístup ale kritizuje například předseda UEFA Michel Platini, podle kterého není vinen fotbal, ale malé skupiny chuligánů, které se dostaly do čela fanklubů.

Podobně to vidí vedení pražské Sparty, která před týdnem představila kampaň "Sparta fandí slušně". Sparta se inspiruje britským modelem boje s fotbalovými chuligány a právě zmíněné britské zkušenosti doporučuje Michel Platini Italům. Angličané především začali radikální fandy evidovat, pro ty nenapravitelné zavedli doživotní zákazy vstupu na stadion a přímo na tribuny poslali vyškolenou bezpečnostní službu. Ta hlavní britská zkušenost ale spočívá v tom, že přísnost k fotbalovým chuligánům nepřipraví fotbalisty o důležitou podporu z hlediště. Už první zápas Sparty bez trucujících Ultras v takřečeném kotli měl dobrou diváckou kulisu a relativně vysokou návštěvnost. Sparťanské vedení tak nemá žádný důvod ustupovat těm fanouškům, kteří prosluli agresivitou, rasismem či vulgaritou a od návštěvy fotbalu odrazovat publikum slušné.

Že něco takového existuje, hlásí z Madridu kapitán italské reprezentace Fabio Cannavaro: "Mám štěstí, že hraju ve Španělsku. Real Madrid má skvělý stadion plný dětí a bez násilí." Pokud tedy otázka zní, zda rodiny s dětmi vytvoří srovnatelnou strhující atmosféru jako chuligáni, Cannavaro říká, že ano. Pak není co řešit, a chuligány lze klidně ze stadionů vykázat. V Itálii, u nás, všude.

autor: iho

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.