Uhlí má v energetice budoucnost. ČEZ i stát by s ním měly počítat, tvrdí analytik

28. duben 2017

Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ se tento čtvrtek rozhodla odložit rozhodnutí o prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady. Zájem o koupi měla společnost Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače, která za elektrárnu podle informací Hospodářských novin nabídla 10 miliard korun. Z toho necelou polovinu v hotovosti, zbytek ve formě opce na 58 milionů tun uhlí.

„Dozorčí rada byla pod velkým tlakem ze strany představenstva ČEZ i Czech Coalu, aby prodej schválila co nejdříve, a to ještě před letošními parlamentními volbami. Celkově není zájem, aby se o tom obchodu podrobněji debatovalo,“ říká energetický analytik společnosti J&T a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr.


Otázkou je, že když se provoz elektrárny vyplatí společnosti Czech Coal, tak proč se nevyplatí provozovat ČEZ. Aktuální nabídka je výhodná pro Czech Coal a ČEZ by elektrárnu vzhledem k okolnostem prodával velmi levně.Michal Šnobr

Příliš drahé uhlí

ČEZ prodej elektrárny odůvodňuje tím, že její další provoz není ekonomicky výhodný. „Už ale neříká, že v roce 2013 uzavřel smlouvu na odběr uhlí z Vršanské uhelné na 50 let za cenu, která je mnohem vyšší, než za kolik uhlí odebírají jiné elektrárny ČEZ ze svých Severočeských dolů,“ tvrdí Šnobr.

Došlo zde snad k něčemu nekalému? „Cena je poměrně vysoká a neodpovídá tržním podmínkám. Obě strany se na ní sice dohodly, ale ukazuje se, že ne zcela výhodně pro ČEZ. Dozorčí rada by to měla přezkoumat, protože se jedná o strategické aktivum a obě společnosti se vzájemně drží v šachu.“

Czech Coal by měl nabídnout více

Pozadí celého obchodu je jednoduché. Czech Coal vlastní Vršanskou uhelnou, která těží uhlí většinově odebírané elektrárnou Počerady nacházející se na patě onoho dolu. Pokud ale přestane vyrábět elektřinu, významně to ohrožuje i těžbu, protože Vršanská uhelná nemá podle Šnobra jiné odbytiště.

Počerady - pohled na chladicí věž od vstupu do hnědouhelné elektrárny

„ČEZ má opci na prodej elektrárny v roce 2019. Pokud ji ČEZ uplatní, pak elektrárnu Vršanské uhelné v roce 2024 odevzdá prakticky vybydlenou a bez investic. Ve stavu, ve kterém bude, už ji nebude možné obnovit – a musela by se postavit úplně. A to se už pravděpodobně nevyplatí. Pro Czech Coal je proto nejvýhodnější elektrárnu koupit už teď,“ vysvětluje.

Z čeho budeme mít energii?

Není ale pro ČEZ výhodnější elektrárnu prodat, aby do ní nemusel investovat, například kvůli plnění emisních limitů? Podle člena představenstva společnosti Pavla Cyraniho se to při současných cenách elektřiny nevyplatí.


Státní energetická koncepce se aktualizuje každé dva roky – a vždy je to nakonec cár papíru, který je z hlediska budoucnosti nepoužitelný. Externí podmínky a vlivy jsou tak zásadní, že české rozhodnutí ve velmi krátkém horizontu vyvrátí.Michal Šnobr

„A jak pan Cyrani vysvětlí investici do elektrárny Ledvice, která už stála přes 40 miliard? A je to také lignitová elektrárna. To nedává smysl. Czech Coal chce Počerady koupit a investovat do nich, protože si je jistý tím, že na tom vydělá velké peníze. Je nepochopitelné, že ČEZ vůbec nepočítá s variantou dalšího fungování elektrárny,“ diví se Šnobr.

Podle něho musíme být připraveni na více variant dalšího vývoje české energetiky a nezaměřovat se jen na jádro. „Energetika je dnes odvětví, ve kterém nevíte, co se stane za rok. Jaderný blok dnes nikdo nerozpočtuje za méně než 200 miliard – a navíc ho pak ani nedokáže postavit. Co když se v Česku jaderná energetika nebude rozvíjet, z čeho budeme mít energii?“

Má hnědouhelná energetika budoucnost i po roce 2035? A jak ji ovlivní změna energetického mixu v Německu? Poslechněte si celé Interview Plus >>
autoři: ert , Michael Rozsypal
Spustit audio