Učitelka na mezinárodní úvazek. Na Ukrajině pracovala ve škole, v Česku jako uklízečka
Mariana Kuzmovyč na Ukrajině 10 let učila. U nás uklízela v domácnostech nebo WC u metra. Dnes díky pomoci nevládních organizací zase učí a pomáhá ostatním migrantům. Dokument ji zachycuje v autentických situacích.
Vzdělávání má ve vínku. V její rodině se totiž dbalo na výtečné vzdělání. Se školou to přitom neměla jednoduché. „Já jsem strašně nenáviděla školu. Učila jsem se sice dobře, ale prostě jsem si předsevzala, že s tím něco udělám, že té škole něco provedu. Nelíbily se mi způsoby výuky, které na žáky dopadají jako na brouka kámen,“ říká Mariana Kuzmovyč.
Dramaturgie: Lenka Svobodová
Režie: Yvona Žertová
Mistr zvuku: Ladislav Reich
Dětský slib a přání opravdu uskutečnila. A to hned ve dvou státech – na Ukrajině a v Česku. V horách, kde rodina žila, byla vždy o práci nouze a migrace se stala jakousi rodinnou tradicí. Mariana Kuzmovyč v tomto ohledu není výjimkou. Do ČR se i s dětmi přestěhovala v roce 2000 a prošla krok za krokem obvyklou dráhou většiny ekonomických migrantů.
Kdo koho učí
Sedm let pracovala jako uklízečka. Změnilo se to, až když poznala nevládní organizaci Meta. Tehdy se díky rekvalifikačnímu kurzu dostala znovu do školy a ke své původní práci pedagožky. „Děti, vy jste Češi a já cizinka, vy mne budete učit češtinu a já vás matematiku,“ vysvětluje s humorem, jak se s žáky české školy dohodla.
Dnes je nejen učitelkou na ZŠ Jižní na pražské Pankráci, ale i asistentkou pedagoga pro žáky s odlišným mateřským jazykem nebo s jinými vzdělávacími potížemi. Hezký příklad toho, jak jsou cizinci integrováni a zároveň pomáhají integraci jiných znevýhodněných osob.
Poslechněte si celý dokument z cyklu Dobrá vůle vyrobený v roce 2019.
Související
-
Vyhnanci. Dokument o Rusech, které nechce Putin ani Západ
Po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu zastavila česká vláda vydávání víz pro občany Ruska a Běloruska. Dokument sleduje několik ruských rodin, které tento krok rozdělil.
-
Neříkej mi uprchlík. Svědectví z ostrova Lesbos – migrační laboratoře Evropy
Rozhlasový dokument přináší svědectví z ostrova Lesbos. Místo představuje bránu migrantů do Evropy, její symbolické předsálí, kde se rozhoduje, kdo bude vpuštěn dále.
-
Příběh dvou výrazných žen, které spojuje Řecko knihy a láska k hudbě
Závěrečná část dokumentrární série Nejlíp doma uslyšíte dvě výrazné ženy, které spojuje Řecko knihy a láska k hudbě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.