Neříkej mi uprchlík. Svědectví z ostrova Lesbos – migrační laboratoře Evropy
Rozhlasový dokument přináší svědectví pracovníka Etnologického ústavu AV ČR Michala Pavláska z ostrova Lesbos. Místo představuje bránu migrantů do Evropy, její symbolické předsálí, kde se zároveň rozhoduje, kdo bude vpuštěn dále a komu dveře do starého kontinentu zůstanou uzavřeny. Reportáž z místa na samém prahu Evropy nabourává představu o Evropě, která se dokáže opevnit proti vnějšku jako nějaká středověká pevnost.
V roce 2015 obcházel Evropou strašák migrační krize, šířila se migrační panika, začaly vznikat hraniční zdi lemované žiletkovými dráty a ve Středozemním a Egejském moři souostroví uprchlických táborů. Jejich synonymem se stala nechvalně známá Moria na ostrově Lesbos. Přestože tábor shořel, ostrov dál zůstává klíčovým místem, kde se rozhoduje o dalším osudu běženců.
Dokument posluchače zavede za bývalým ředitelem uprchlického tábora Stavrosem, vedoucím organizace Iliaktida Antonisem zajišťujícím péči dětem prostřednictvím českých dárců, Renatou a Memem, česko-syrským párem, kteří se našli v uprchlickém táboře, a žadatelem o azyl Rouddym, hudebníkem z Konga. Z jeho vyprávění pochází i název dokumentu.
Čtěte také
„Poslyš, já fakt nechci, aby mne svět nazýval uprchlíkem! Já jsem Rouddy, jsem z Afriky a jsem člověk. A dělám jen to, na co mám právo: snažím se přežít a najít si své místo. Jen mám na sobě razítko ‚Jsi uprchlík‘. Když si tady chceš zajít třeba do kavárny, nepustí tě dovnitř. ‚Ty jsi uprchlík?‘ Řeknu: ‚Ano, jsem, ale jsem taky člověk!‘,“ svěřuje se Rouddy v dokumentu.
Autor dokumentu mapuje, jaký příběh řecký ostrov vypráví o Evropě jako takové. Nestala se z tohoto řeckého ostrova laboratoř budoucí evropské migrační politiky? Co se v ní potom zrcadlí z našeho vztahu k obyvatelům jiných částí světa? Proč vůči nedůstojným podmínkám uprchlíků nezůstali lhostejní někteří Češi? Co dnes vlastně znamenají hranice Evropy a konečně, co se může stát, když na nich budeme lpět až příliš?
Dokument vznikl s podporou SAV21 (program Společnost v pohybu a veřejné politiky).
Související
-
Tragédie uprchlíků v Řecku. Nechápu, že politiky rozpohyboval až požár v táboře Moria, říká etnolog
Lenka Kabrhelová mluví s etnologem Michalem Pavláskem z Akademie věd ČR.
-
Neradostná situace uprchlíků na řeckém ostrově Lesbos
Co přinese svatba ve složení český ženich a vietnamská nevěsta. Seminář ruských filmů, který je nejstarší národní přehlídkou v České republice. Moderuje Lidija Stevanović.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.