Týden očima Petra Schwarze: Výbuchy, chorál a pochodové písně

1. říjen 2022

Lidstvo poprvé zkoušelo, jestli je schopno uchránit naši planetu před pádem asteroidu, americká sonda DART zasáhla podle plánu měsíc dvojplanety Dydimos. Jisté, podle dosavadních poznatků nikoli mimozemské bytosti z Kremlu ale vyhrožují, že jsou ochotné rozpoutat jadernou apokalypsu, pokud svět neuzná, že když mají atomovku, mohou si právem silnějšího přivlastňovat, co jim nepatří, včetně sousední země a jejích obyvatel. 

V Česku se volilo, oslavoval svátek svatého Václava i demonstrovalo, ceny benzínu i nafty klesaly, a poté, co cena plynu pro evropský trh klesla na nejnižší úroveň od července, byly záhadnými výbuchy masivně poškozeny oba podmořské plynovody Nord Stream, když se předtím ve stejné oblasti pohybovaly ruské lodě. A robotka Cassie zaběhla nový světový rekord v běhu dvounohých droidů na 100 metrů.

Čtěte také

Čeští politici se nemohli shodnout, jestli komunální volby a první kolo voleb senátních byly referendem o vládě či nikoli, a pokud by snad oním referendem byly, kdo v něm zvítězil. Každopádně v příslušných senátních okrscích se ještě dnes do dvou odpoledne volí zbývající necelá třetina nových zákonodárců horní parlamentní komory, tři senátoři byli zvoleni už minulý týden v kole prvním.

Mezi nimi i dosavadní 1. místopředseda Senátu Růžička z TOP 09, jemuž nečekaně hlasem přispěl i předseda SPD Okamura, který se domníval, že když Růžičkův volební lístek přeškrtá a natrhne, nebude platný - a ještě to halasně oznámil médiím. Jenže takový lístek platný je, to jsou ty detaily. Je jen smutné, že politik, který si dělá čáku na to, aby řídil stát, není schopen ani odvolit tak, jak by chtěl.

Ať se umíme ochránit nejen před asteroidem

Čtěte také

Myslbekova svatého Václava musela bolet i jeho kovová hlava při pohledu na to, co se před ním děje, když se tam sešly desetitisíce lidí protestovat proti vládě. Přijeli z celé republiky, a tak i když se obdobné demonstrace konaly i v jiných městech, zdaleka tak početné už nebyly. Václavské náměstí bylo ale hlavně plné protikladů, čímž nemyslím to, že zde vedle sebe propagovali své myšlenky politici a osobnosti z pravého okraje politického spektra a komunisté z okraje levého, ti mají k sobě blízko už dávno.

Ale například řečníci se zhusta zaklínali jménem bývalého amerického prezidenta Trumpa, a zároveň podsouvali shromážděným lidem, vyděšeným a naštvaným vysokými cenami energií, že by Česko nehledě na ruskou agresi na Ukrajině a hrozby celému Západu mělo kremelské vládce žádat o jejich levný plyn – jenže právě Trump se vší silou snažil, aby Evropa ruský plyn odebírat přestala.

Čtěte také

Označovali se za nové národní obrození, jenže obrozenci se ptali, co mohou pro národ udělat a obětovat, ne po tom, co může národ potažmo stát udělat pro ně. Svatému Václavovi mávali pod nosem českými vlajkami a aplaudovali požadavkům, aby se Česko místo na demokratický Západ začalo orientovat východně – jenže právě kníže Václav byl nejspíš zavražděn právě proto, že českou zemi obracel k Západu. A to vše podkresloval husitský chorál „Ktož sú Boží bojovníci.“ No, určitě to není nikdo z těch, kdo na pódiu řečnil.  

Čtěte také

Rusko ukončilo na okupovaných ukrajinských územích Chersonské, Záporožské, Luhanské a Doněcké oblasti to, co s dávkou černého humoru nazvalo „referendy“ a jeho představitelé oznámili, že prakticky všichni, kdo na těchto územích přežili a dosud se jim nepodařilo utéci, chtějí být Rusy. Vzápětí vůdce Putin oznámil, že tato území jsou navždy ruská, s čímž ale nesouhlasí ani jeho blízcí spojenci.

Z Ruska před mobilizací a vyhlídkou stát se potravou pro děla prchlo už více než čtvrt milionu lidí, spousty dalších se utéci pokoušejí, ruští vládci ale o svůj kanonenfutr nechtějí přijít, a tak zřídili mobilizační úřady i přímo na některých hraničních přechodech. A ruský list Izvěstija s nadšením oznámil, že z výrobní linky sjel první vskutku ruský elektromobil – tedy ono je to vozidlo na bázi japonského Nissanu, jehož všechny díly vyrobili v Číně a v Rusku je skládají dohromady.

Petr Schwarz, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

A jakoby svět nebyl ještě dost absurdní, v Indii potrestal učitel patnáctiletého studenta za pravopisnou chybu tím, že ho ubil k smrti. Ať se umíme ochránit nejen před asteroidem, ale i před šílenými či prostě jen zlými lidmi, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Schwarz
Spustit audio