Týden očima Petra Schwarze: Volby, povodně i slovenské taškařice

21. září 2024

Dnes končí volby do krajských zastupitelstev a první kolo voleb do Senátu – i já připomenu, že ještě do dvou hodin odpoledne je možné jít k urnám a odevzdat svůj hlas. Volí se i v obcích a městech, která se tento týden ocitla pod vodou, protože hlasování odložit zákon umožňuje jen v případě válečného či nouzového stavu.

Meteorologové totiž tentokrát byli až příliš přesní, opravdu přišly mimořádně silné lijáky a ty opravdu na některých místech Česka vyvolaly katastrofální záplavy. Velká voda zničila majetky za mnohé miliardy a hlavně odnesla i několik lidských životů, vzhledem k počtu stále pohřešovaných je prakticky jisté, že jich bude více, než deset. Teď už ale voda aspoň klesá.

Čtěte také

Předsedkyně Evropské komise von der Leyenová po několikadenním odkladu oznámila, jak složila komisi novou a jakým eurokomisařům přidělila jaká portfolia. V pořadí pátý český eurokomisař, dosavadní ministr průmyslu Síkela, dostal na starosti mezinárodní partnerství a od té doby se u nás hraje přetahovaná, zda je to portfolio „silné“, nebo zda představuje určité zklamání.

Každopádně alespoň podle údajů Unie výrobců a dovozců lihovin Češi na zklamání i radost už tolik nepijí tvrdý alkohol, za první letošní pololetí se ho u nás prodalo o polovinu méně, než vloni stejnou dobou, celková spotřeba alkoholu ale neklesla, jen se přesunula především k vínu.

Ať světlo na konci tunelu nic nezatmívá

Slovenská vládní koalice se vykašlala na dosud dodržované parlamentní zvyklosti a většinou jednoho poslaneckého hlasu odvolala pod značně absurdními záminkami z postu místopředsedy Národní rady opozičního lídra Šimečku.

Čtěte také

Jeden z komentářů ve slovenských médiích k tomu poněkud jízlivě podotkl, že Šimečka jako jediný opoziční místopředseda byl také jediným, kdo ze současných parlamentních místopředsedů neměl kontaktní terapii s trestním právem.

Je však nabízející se otázkou, jestli vybuzení emocí ve slovenské společnosti nechtěla Ficova vláda spíše využít jako kouřovou clonu pro svůj další krok – hned vzápětí totiž oznámila „konsolidaci státních financí“ spočívající ve zvýšení daní. Základní sazba DPH se zvýší rovnou o 3 procenta, na tom chce vláda od občanů získat asi miliardu eur.

Výrazně, tedy o 5 procent, má naopak klesnout DPH na základní potraviny a léky, o procento na potraviny ostatní a elektřinu, co ale bude patřit mezi „základní“ potraviny jasné není. Občané a firmy také ale budou platit nově zavedené daně, třeba z finančních transakcí a výběry z bankomatu, a přijdou o některé daňové bonusy.

Čtěte také

A jak už si u této slovenské vlády zvykáme, neobešlo se to bez některých vysloveně absurdních vysvětlení. Třeba zvýšení DPH na knihy o nehorázných 13 procent zdůvodnil ministr financí Kamenický tím, že knihy zařadil vlastně mezi luxusní zboží, kupují si je hlavně bohatší. Což má logiku, proto je potřeba knihy přece těm chudším ještě zdražit.

Tragikomický byl i tanec kolem ceny dálniční známky – předseda koaliční Slovenské národní strany Danko totiž chtěl dálniční známky zrušit, místo toho budou podstatně dražší. Což Danko „vysvětlil“ tím, že prý až nyní dostal informaci, že cenu dálniční známky určuje unijní směrnice. Jenže ta legrace je v tom, že nic takového žádná unijní směrnice neurčuje, pokud chce mít nějaký stát dálnice zadarmo, může, koneckonců Německo je toho důkazem.

Takže buď slovenská vládní koalice staví svou politiku na nepravdivých informacích, nebo Danko jednoduše postupoval podle svého oblíbeného hesla „Všechno nepopulární hoďme na Evropskou unii“ a prostě lhal. Těžko říci, co je horší. Mimochodem, slovenská dálniční známka má nyní stát 90 eur, tedy stejně jako česká, jenže u nás je na kilometry dálnic téměř třikrát více.

Petr Schwarz, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Tak ještě krátce – arménské úřady oznámily, že Rusko v zemi chystalo státní převrat. V Mnichově začíná slavný pivní festival Oktoberfest. Milovníky kávy čekají horší časy, ceny nepražené kávy na světových trzích jsou na rekordních hodnotách.

A při dalším superúplňku jsme mohli pozorovat částečné zatmění Měsíce, bylo působivé. Ať ale spějeme spíše k lepším časům a světla na konci tunelu nic nezatmívá, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Schwarz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.