Týden očima Petra Schwarze: Velbloud ví, co dělá

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Premiér Andrej Babiš, ředitel České pošty Roman Knap a ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřina Arajmu v areálu České pošty v pražských Malešicích

Premiér Andrej Babiš se v doprovodu šéfky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřiny Arajmu a televizních kamer vydal do pražských Malešic prohlédnout si místo, které mu Česká pošta nabídla pro vysněný projekt vládní čtvrti.

Na místě si Babiš postěžoval, že očekával pozemek, a místo toho tam stojí tři ohromné komplexy budov. Je záhadou, proč mu někdo z mnoha vládních úředníků nedokázal sdělit, že existují takové věci jako internet, mapy či fotografie, ze kterých by zjistil totéž a mohl si tu cestu a zklamání ušetřit.

A také nemařit čas svůj a svého z daní placeného doprovodu, když už mu tak vadí ztrácet čas v demokraticky zvolené sněmovně, které je nota bene jeho vláda zodpovědná. Jak ale Babiš uvedl, malešický areál považuje stále za jednu z alternativ pro svou vládní čtvrť, jen to podle něho musí příslušní úředníci vyhodnotit, což bude bezesporu náročná a zodpovědná práce, která jich dost zaměstná.

Místo v průmyslové zóně za víc jak půlmiliardu, kterou chce pošta, to chce o vládní čtvrti vskutku inovativní přemýšlení. Pravda musel by se změnit územní plán a tak, ale velkým snům nelze klást meze. Není ale potřeba zůstávat při zemi, pro vládní čtvrť by se jistě nabízela i další vhodná místa, na které se pan premiér také může jet podívat.

Například v současnosti je vypuštěná Orlická přehrada a na jejím dně žádné velké komplexy budov nestojí. Jen by bylo potom nutné vést Vltavu a její přítoky kousek vedle, jinak bychom měli vládní čtvrť pod vodou, což by byl ještě světovější unikát, než vládní čtvrt v průmyslové zóně.

Ať si neukroutíme hlavu nad tím, co se kolem nás děje

Pod vodou se tento týden ocitly Benátky, hladina tam vystoupala skoro o dva metry na druhou nejvyšší úroveň v celé jejich dlouhé historii, do té úplně nejvyšší jí už chybělo jen pár centimetrů. Povodeň poškodila i baziliku svatého Marka, ta byla zaplavena pošesté za víc jak tisíc let, jenže za posledních dvacet let je to počtvrté.

A protože náhoda dokáže vytvářet hezké paradoxy, když povodeň začínala, regionální rada Benátska právě probírala návrh zákona o boji s klimatickými změnami. A pár minut poté, co ho zamítla, budovu rady začala zaplavovat voda. Otázkou ale je, co by tak asi regionální rada Benátska s klimatickou změnou dokázala udělat. Voda by určitě nezmizela.

Co ale má brzy zmizet, jsou strategické zásoby vzácných kovů našeho státu. Vláda premiéra Babiše je hodlá v příštích dvou letech celé prodat, podle předsedy vlády nejsou potřeba, přestože podle poslanců z hospodářského výboru sněmovny jim ministerstvo obrany potvrdilo, že tyto zásoby potřeba jsou.

Premiér Babiš ale tvrdí, že zásoby kovů proti dnešním hrozbám nepomohou a je potřeba se připravit na hrozby aktuálnější, například kybernetické. To je sice pravda, jenže to nevysvětluje, proč se kvůli tomu stát má zbavovat strategických zásob kovů, ledaže by si chtěl udělat místo toho strategické zásoby počítačových expertů. Vláda chce v příštích dvou letech za zásoby kovů získat více než dvě miliardy, které se mají rozpustit v rozpočtu, takže se nad nimi zřejmě také zavře voda.

Premiér Babiš sice ujišťuje, že za ně stát nakoupí zásoby něčeho jiného, jenže čeho, to se zatím neví, to se vyhodnocuje. A vyhodnocuje to ministr průmyslu Havlíček, který s premiérem jako obvykle zcela souhlasí. Havlíček se ale v první řadě chce prý přesvědčit, že ve strategických zásobách ty kovy skutečně fyzicky jsou, což je jistě dobrá myšlenka. Bývá prospěšné se přesvědčit, když něco prodávám, že to opravdu mám. Hlavně když už s těmi penězi počítám.

Ta kontrola má v praxi vypadat tak, že k lidem ze Správy státních hmotných rezerv, kteří každý rok ty zásoby kontrolují, jestli tam opravdu jsou, se připojí ještě další úředníci, kteří budou také kontrolovat, jestli tam ty zásoby pořád jsou.

Petr Schwarz

Jo, to když v čerstvě zasněžených Jizerských horách vyrazil šéf místních silničářů zkontrolovat, jak jeho podřízení pracují, narazil na velblouda, který si to štrádoval po dobře protažené silnici, protože se mu do okolního sněhu zřejmě nechtělo. Ať si neukroutíme hlavu nad tím, co se kolem nás děje, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu