Týden očima Petra Schwarze: Tohle všechno je prý dnes normální. Aspoň někde
Volby do krajských zastupitelstev a části Senátu budou už za šest týdnů, a tak je v plném proudu oblíbená hra vládních politiků – kdo slíbí voličům větší dárek.
Ministryně financí Schillerová z hnutí ANO ve čtvrtek v Blesku uvedla, že by chtěla dát důchodcům ještě letos nad rámec valorizace penzí jednorázově více než tisíc korun.
Čtěte také
Sociálnědemokratická ministryně práce a sociálních věcí Maláčová okamžitě kontrovala, že peníze navíc pro důchodce chce i ona. Koneckonců už před dvěma týdny se svým stranickým šéfem, vicepremiérem Hamáčkem, Maláčová oznámila, že chce pro důchodce navíc pět tisíc, ale to se týkalo až příštího roku.
V sobotu pak premiér Babiš v rozhovoru pro Právo hovořil o tom, že ještě letos nebo příští rok dá vláda důchodcům jednorázově pět nebo šest tisíc, a následně večer v televizi Nova Maláčová avizovala, že hned v pondělí navrhne vládě, aby důchodci dostali šest tisíc ještě do Vánoc. Ať se kolo točí, uvidíme, na jaké částce se ustálí představa vládních činitelů, kolik stojí hlasy důchodců. Koneckonců, platí to stát.
Podle ve středu zveřejněných čísel Eurostatu je meziroční zdražování v Česku čtyřikrát rychlejší, než je unijní průměr, a ceny spotřebitelům rostly v Unii rychleji jen v Polsku a Maďarsku, tedy zbývajících zemích Visegrádské čtyřky, kde se neplatí eurem.
Ať my některé věci radši úplně vážně brát nemusíme
Čtěte také
V pátek testy v Česku odhalily více než 500 nově nakažených koronavirem, vůbec nejvíce od začátku pandemie. Premiér Babiš vyzval média, aby v souvislosti s tímto číslem nestrašila obyvatele, vážných případů nemoci je nyní málo. „Všude v Evropě je nárůst a my trasujeme,“ uvedl premiér.
A také stát zavádí nová opatření: v pondělí ministr zdravotnictví Vojtěch oznámil, že od 1. září budou zase na některých místech plošně povinné roušky, ve středu povinnost nosit roušky rozšířil, a když na to značná část veřejnosti zareagovala nelibě, nastoupil premiér Babiš, který byl podle svých slov v šoku z toho, co z ministerstva vypadlo, a ve čtvrtek byla značná část chystaných opatření zase zrušena. Podle premiéra žádné zmatky nenastaly, tak teď ještě najít nějaký výraz, jak to nazvat.
Ve švýcarském Oltenu pršelo kvůli poruše klimatizace v továrně na čokoládu z nebe kakao.
Čtěte také
Velkou diskusi o tom, jestli může stát rozhodovat, co je nejlepší pro domácí mazlíčky, vyvolalo v Německu tento týden oznámení ministryně zemědělství Klöcknerové, že od příštího roku by měla být zavedena povinnost vyvenčit nebo nechat proběhnout psy alespoň dvakrát denně na dohromady ne méně než hodinu. Dohlížet na to, aby majitelé 9 a půl milionu německých psů toto nařízení dodržovali, mají úřady jednotlivých spolkových zemích, podle agentury Reuters ale není jasné, jak to mají dělat.
To v komunistické Severní Koreji je chov psů jako domácích mazlíčků dlouhodobě považován za součást buržoazní ideologie a kapitalistické dekadence a střídají se tam období, kdy je více méně tolerován, s obdobími, kdy proti němu úřady vystartují. A to zřejmě nastalo znovu nyní, kdy po rozsáhlých záplavách zemi opět hrozí naprosto kritický nedostatek potravin.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un vydal zákaz psy doma chovat a podle jihokorejského listu Čoson Ilbo v hlavním městě Pchjongjangu úřady domácí mazlíčky konfiskují. Část z nich končí ve státem provozovaných zoologických zahradách, kam se na ně ti šťastnější majitelé mohou aspoň chodit dívat, druhou část předávají úřady do restaurací – v zemi je psí maso považováno za lahůdku.
Londýnský soud řeší žalobu pětačtyřicetiletého fitness trenéra, který požaduje v přepočtu čtyři miliony korun po ženě, se kterou si domluvil schůzku na seznamce a od které chytil při polibku opar – to mu prý způsobilo potíže a vážné psychické trauma. Podle soudce, který má případ na starosti, je třeba žalobu vzhledem k výšce nároku brát zcela vážně. Ať my některé věci radši úplně vážně brát nemusíme, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.