Týden očima Petra Schwarze: Oslavy, ztráty a nálezy

18. listopad 2023

Státní svátek dne boje za svobodu a demokracii slavily davy lidí nejen na pražské Národní třídě, ale připomínaly si ho i na mnoha dalších místech republiky. A jak je zvykem, byl příležitostí i pro další demonstrace, Národní třídou prošli stoupenci hnutí Univerzity za klima, protestovalo se proti vládě a tak dále.

Prezident Pavel varoval, že demokracie není napořád a je potřeba za ni bojovat, opoziční lídr Babiš obvinil vládu a média, že se snaží demokracii zprivatizovat – a nutno podotknout, že s privatizací všeho možného má zrovna on veliké zkušenosti.

Čtěte také

Agentura Median k tomuto výročí připravila průzkum, který prozradil, že podle výrazné většiny lidí je společnost rozdělena, a mohou za to politici, a že té naší společnosti chybí vize či celospolečenská debata.

Podle šesti z deseti lidí se navíc vrací cenzura a omezování svobody projevu, obzvláště to prý bylo patrné v souvislosti s covidem, jenže upozorňování na nesmysly má k omezování svobody slova hodně daleko a pravda se nedá odhlasovat, ta prostě je.

Ať si umíme zachovat naději

Ministr financí Stanjura přiznal, že takzvaná windfall tax neboli daň z neočekávaných zisků vynese jen jednotky miliard a ne miliard 33, jak jeho ministerstvo vloni očekávalo. Vláda po schválení poslala dál nový zákoník práce, který například lékařům omezuje přesčasy a zároveň povoluje pracovat 24 hodin bez odpočinku, což bylo dosud nelegální. V lékárnách se nedostává některých antidepresiv a antipsychotik.

Čtěte také

Sněmovna na mimořádné schůzi debatovala o cenách energií, stínový premiér hnutí ANO a bývalý ministr průmyslu Havlíček vyčetl vládě, že jsou příliš vysoké, současný ministr průmyslu Síkela se ohradil, že výrazné zvýšení regulované složky ceny elektřiny schválili lidé dosazení na Energetický regulační úřad právě Babišovou vládou podle metodiky schválené stejnou vládou a že koneckonců právě v energetice ona vláda měla jediný cíl, dostat Rosatom do tendru na Dukovany, což se stejně nepovedlo, a nic jiného po ní nezbylo.

Na Šumavě a v Krkonoších napadlo přes 20 centimetrů sněhu a na veřejnost se dostalo zdůvodnění Vrchního soudu, proč zrušil osvobozující rozsudek nad Andrejem Babišem a jeho někdejší spolupracovnicí Nagyovou v kauze Čapí hnízdo – prvoinstanční soud podle soudu Vrchního pominul celou řadu důkazů a jeho přístup vyznívá tendenčně. 

Zemřel Karel Schwarzenberg, pro polistopadovou éru osobnost nedocenitelná. Strana TOP 09, jíž byl Schwarzenberg spoluzakladatelem a prvním předsedou, sněmovala a svou předsedkyní znovu zvolila šéfku sněmovny Pekarovou. Předseda Pirátů Bartoš oznámil, že další koalice s hnutím STAN po konci této vlády už nebude, a předseda STANu Rakušan doplnil, že vůle k pokračování této koalice není ani na jedné straně. Bývalý ministr zahraničí a velvyslanec při OSN Kulhánek vystoupil ze sociální demokracie, je podle něj až příliš progresivistická.

Čtěte také

Salman Rushdie si v New Yorku osobně převzal cenu Václava Havla určenou těm, kteří byli pronásledováni za své přesvědčení. Petrohradskou umělkyni Sašu Skočilenkovou odsoudil po roce a půl ve vazbě ruský soud k sedmi letům vězení za „diskreditaci ruské armády“, které se měla dopustit tím, že po začátku ruské agrese proti Ukrajině vyměnila několik cenovek v místní samoobsluze za protiválečné slogany. Skočilenková ve své závěrečné řeči upozornila, že nebýt onoho soudu, dostala by se k její výzvě jen jedna babička, pokladní a člen ochranky v onom obchodě.

Skupinka příznivců jednoho z nejznámějších českých dezinformátorů Tomáše Čermáka, odsouzeného na pět a půl roku vězení za propagaci terorismu a výzvy k likvidaci politiků, se sešla před ruskou ambasádou v Praze, aby pro Čermáka žádala azyl. Ten totiž před trestem uprchl a ve zveřejněném videu naznačoval, že je v Rusku, má jeho podporu a vrátí se s jeho armádou, mezitím ho ale policie zadržela v Polsku, čemuž někteří jeho podporovatelé odmítají věřit.

Petr Schwarz, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

V záchodové míse hotelu ve Vídni se usadil velký had a odmítal ji opustit. Italské město Lidaspoli vyděsil lev, který uprchl z cirkusu a několik hodin se procházel ulicemi, a jihlavská zoo získala prasojelena. Ať si umíme zachovat naději a jen tak někdo nebo něco nás nevyděsí, necenzurovaně přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Schwarz
Spustit audio