Lukáš Jelínek: Úcta k diplomacii a nečernobílý pohled na svět, i to je odkaz Karla Schwarzenberga

14. listopad 2023

Až donedávna patřila zahraniční politika do výkladní skříně Fialovy vlády. Byla efektivní a uznávaná doma i v cizině. Patří k ní rychlá podpora Ukrajiny po napadení Ruskem, úspěšné předsednictví v Evropské unii i rozvíjení harmonických vztahů jak s nejbližšími sousedy, tak s dalšími partnery v EU a NATO.

V posledních týdnech se ale cosi změnilo. Z obratných diplomatů se zvolna klubou ranaři, kterým se některé dveře zavírají. O premiéra Petra Fialu (ODS) nestáli v Nigérii, o ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (STAN) v Saudské Arábii.

Čtěte také

Zde je důvod nasnadě: nekritická podpora Izraele ve vleklém konfliktu s Palestinci. Tu ve Strakovce prosazuje zejména ODS, zatímco Piráti či Starostové jsou obezřetnější.

V koalici to rovněž zajiskřilo kvůli zvažovanému návratu českého velvyslance do Moskvy. Pirátský ministr zahraničí Jan Lipavský navíc narazil i u prezidenta Petra Pavla.

Blížící se volby do Evropského parlamentu ale mohou zvýraznit i různé pohledy koaličních partnerů na fungování Visegradské čtyřky, evropskou migrační a zelenou politiku nebo na vztah Evropské unie a Spojených států.

Budování pevné a respektované pozice

Na pozadí úmrtí Karla Schwarzenberga stojí za to zmínit, že české zahraniční politice schází lehkost a elegance. S ní bývalý ministr zahraničí za Zelené a pak za TOP 09 dokázal reprezentovat cenné hodnoty především v oblasti lidských práv, ale zároveň také pragmaticky vyjednávat.

Čtěte také

Schwarzenbergův pohled na svět a jeho problémy nebyl černobílý. Nikdy se na ulicích nehalil do izraelské vlajky, nikdy nesliboval, že budeme hlasem Izraele v Evropě. Naopak ještě krátce před smrtí upozorňoval, že zločinný Hamás nerovná se Palestina a že bychom neměli ignorovat ani utrpení Židů, ani utrpení Arabů. Stejně tak se přimlouval, abychom měli v Rusku svého velvyslance, který by mapoval tamní terén a mohl být vidět a slyšet, až se v Kremlu pohnou ledy.

Karel Schwarzenberg měl snahu a sílu chápat i protivníky, v nichž hledal aspoň špetku dobrého. Ani by jej nenapadlo vyzývat po vzoru ministryně obrany Jany Černochové (ODS) k odchodu Česka z OSN. Věděl, že smyslem diplomacie není bavit se s přáteli, nýbrž hledat cestu k nepřátelům, i to, že globální instituce jsou tu od toho, aby se v nich potkávaly země a režimy s naprosto odlišným žebříčkem hodnot.

Čtěte také

Mezinárodní respekt si nevydobyl coby špičkový stratég a myslitel, nýbrž jako otevřený a empatický muž, jenž se na diplomatické šachovnici pohyboval s mimořádnou grácií.

Je poznat, že ministr Lipavský od Karla Schwarzenberga mnohé odkoukal. Jen k té lehkosti ještě nedozrál. Tím spíš by si měl dát pozor, aby mu v revíru jako sloni v porcelánu neřádili koaliční pytláci, jednou pohánění emocemi, podruhé zase specifickými zájmy. Logické je souznít s evropskými partnery. A díváme-li se na věci jinak než oni, měli bychom o tom s nimi nejprve diskutovat.

Lukáš Jelínek

Také nelze rezignovat na ekonomické zájmy. O tom se přesvědčil i premiér Fiala při cestě Afrikou. V neposlední řadě by nám nemělo být ani jedno, jak se utvářejí vztahy mezi vyspělým globálním Severem a chudým lidnatým Jihem.

Při ladění zahraničněpolitických not by pak koaliční předáci i nejvyšší ústavní činitelé měli mít na paměti nejen popularitu před domácím publikem, ale hlavně pečlivé budování pevné a respektované pozice České republiky v evropském a světovém měřítku.

Autor je politický analytik

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.