Týden očima Petra Schwarze: Nálezy právní, politické i z odpadkového koše

Aleš Gerloch, právník a profesor na Právnické fakultě Univerzity Karlovy
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Aleš Gerloch, právník a profesor na Právnické fakultě Univerzity Karlovy
0:00
/
0:00

„Pravidla musí platit pro každého,“ vysvětlili zkraje týdne rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima s prorektorem Alešem Gerlochem, proč univerzita podává žaloby na prezidenta Zemana.

Bude novým ústavním soudcem muž Hradu? Kdo chce, tak mi tu nálepku jistě přivěsí. Já se tak necítím, brání se Gerloch

Aleš Gerloch, právník, který aspiruje na soudce Ústavního soudu ČR

Ústavní soud je od minulého týdne oslabený o Jana Musila, který rezignoval. V posledních dnech se stále víc skloňuje jméno odborníka na ústavní právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha jako jeho možného nástupce.

Hlava státu totiž stále navzdory soudnímu rozhodnutí odmítá jmenovat profesory historika Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala, naopak ale podle svého mluvčího Ovčáčka stále počítá s tím, že navrhne na ústavního soudce právě Aleše Gerlocha. Proti Gerlochovu nástupu na Ústavní soud se přitom nedávno postavila část senátorů, kterým vadí, že Gerloch v některých nanejvýš kontroverzních kauzách poskytl Zemanovi své dobrozdání, v tomto případě tedy hlava státu zastání ani u něj nenalezla.

Že aspoň na Karlově univerzitě by měla platit pravidla pro všechny stejně, ukázala etická komise Filozofické fakulty, když rozhodla, že bývalý prorektor univerzity Kovář se dopustil plagiátorství a podle komise dostal neoprávněně i titul profesora.

Povaha a rozsah přestupků vystavuje univerzitu podezření ze selhání. Plagiátorství Martina Kováře

Profesor a prorektor Univerzity Karlovy Martin Kovář

Rozsáhlé opisování z knih, neakceptovatelný způsob práce. Těmito silnými slovy zhodnotila etická komise Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dvacetiletou práci bývalého prorektora univerzity Martina Kováře. A došla k závěru, že se jednoznačně dopustil plagiátorství. 

A když už jsme u těch titulů – Mladá fronta Dnes získala utajovanou diplomku, na jejímž základě dostal titul doktora práv ve slovenském Sládkovičovu Michal Hašek. Podle expertů listem oslovených by tato práce v Česku neobstála ani jako seminárka. Ale Hašek se nemusí bát, pro to, aby předsedal legislativní radě na ministerstvu zemědělství či radil prezidentovi, to určitě nebude překážka. A kdyby se neucházel o post v legislativní radě vlády, mohl se i vyhnout ostudě.

Bližší Východ

Nejvíce Čechů důvěřuje z vybraných světových politiků podle nového průzkumu CVVM Miloši Zemanovi, na dalších místech se umístili Andrej Kiska a Viktor Orbán, až někde pak následují nejdůležitější světoví lídři. Ještě zajímavější je, komu nejvíce Čechů naopak nedůvěřuje – takový Kim Čong-un se ocitl až za Angelou Merkelovou či Donaldem Trumpem, kteří této tabulce vévodí. Asi je nám ten Východ pořád bližší.

Oficiální linie Ukrajiny opravdu používá fašistické, až fašizující metody, říká předseda komunistických poslanců Kováčik

Pavel Kováčík

KSČM, která na základě „tolerančního“ patentu umožnila vládnout menšinové koaliční vládě ANO−ČSSD, „zvedá varovný prst“ kvůli krokům ministrů dopravy a zahraničních věcí. Zatím je to podle předsedy komunistických poslanců Pavla Kováčika jen malé varování.

Rozhodně je bližší našim komunistům. Jejich ústřední výbor se pustil do ministra zahraničí Petříčka, podle KSČM je prý jeho působení v rozporu s našimi národními zájmy. Dále prý očekávají komunisté od Petříčka znalost mezinárodního práva a nikoli bezmyšlenkovité přejímání pozic jiných států.

Což má spočívat například v tom, že Petříček na Ukrajině podpořil územní celistvost této země a mluvil o ruské agresi. Jasně. A co ještě vzkazují z Kremlu, soudruzi? Nestálo by za to poučit se o mezinárodním právu a nepřejímat bezmyšlenkovitě pozice cizích států? 

Nevyčíslitelná hodnota

Americký prezident Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl postavit svou zeď na hranici s Mexikem. Do zdi chce investovat 8 miliard dolarů, tedy ještě o dost více, než mu na ni nechtěl dát Kongres. Zároveň Trump podepsal zákon, který konečně zajistil peníze pro federální úřady a definitivně tak ukončil jednu krizi. Vyhlášením stavu nouze ale začíná další právní a politická bitva a Trump svým krokem ukázal i značnou odvahu. S výjimečným stavem totiž podle průzkumu nesouhlasí naprostá většina Američanů a proti je i část jeho republikánů.

Petr Schwarz

V Amsterdamu začala velká výstava Rembrandtova díla, na níž je poprvé a podle organizátorů také naposledy možné najednou spatřit velkou část maleb a kreseb tohoto velkého malíře z majetku Rijksmusea. A právě Rijksmuseum vlastní nejen veleslavnou Noční hlídku, ale má vůbec ze všech světových institucí Rembrandtových děl nejvíce.

Švédští experti potvrdili, že to, co se minulý týden našlo v odpadkovém koši na předměstí Stockholmu, jsou opravdu před rokem ukradené švédské korunovační klenoty s odhadovanou peněžní hodnotou v přepočtu přes 160 milionů korun a jinak samozřejmě hodnotou těžko vyčíslitelnou.

Ať se příštím týdnu potkáváme co nejvíce s krásou a nevyčíslitelnými hodnotami, a to nejen v muzeích, galeriích a odpadkových koších, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.