Týden očima Petra Schwarze: Marnost, nanuk a horko i v mrazu
Opozice další týden blokovala jednání sněmovny, projednat se nestihlo prakticky nic důležitého, zato o dlouhé projevy a přestávky na porady opozičních klubů nouze nebyla. Činila se hlavně SPD, která nechce připustit zavedení korespondenčních voleb, a ty se SPD nelíbí celkem pochopitelně – týkají se hlavně Čechů žijících v zahraničí a mezi nimi má SPD mizivou podporu.
Ceny benzínu opět stouply a lépe nebude, cena ropy na světových trzích je nejvýše za posledních sedm let.
Čtěte také
Podle zjištění serveru Seznam Zprávy utratilo ministerstvo financí za minulý rok a čtvrt téměř dva miliony za dvě nově najaté síly, fotografa a kameramana. Obludnému deficitu státního rozpočtu to sice nepomohlo, zato jsme se v covidové pandemii mohli potěšit záplavou předvolebních fotek paní ministryně Schillerové za státní peníze.
Prezident Zeman opět po měsících úřadoval na Pražském hradě, jmenoval rektory. Uplynulo přesně 45 let ode dne, kdy v Národním divadle komunisty shromáždění umělci podepisovali Antichartu – to je připomínka věci nechutné –, a přesně 100 let ode dne, kdy byl v Americe úředně patentován nanuk – to je sice připomínka věci chutné, ale ne úplně zrovna na leden. Řecko a Turecko zasypaly přívaly sněhu a pohraničníci Kyrgyzstánu a Tádžikistánu po sobě přes hranici stříleli z minometů a granátometů.
Ať se ze všech podivností nezblázníme
Ruský ministr zahraničí Lavrov oznámil, že si jeho země nepřeje válku na Ukrajině, ale nedopustí, aby „někdo hrubě pošlapával a ignoroval“ její zájmy. Problém je, že ruské zájmy se až příliš často nenacházejí na ruském území.
Čtěte také
Univerzita v Northamptonu varovala své studenty, že texty některých studovaných knih mohou být „urážlivé a znepokojující“, konkrétně třeba ty od Orwella nebo Becketta. Nutno dodat, že tato univerzita patří ve Velké Británii mezi ty nejméně prestižní a podobné „varování“ jí sice získá pozornost, ale prestiž určitě ne. A rovněž v Británii vznikly veganské housle pro veganské zákazníky, kterým přesvědčení nedovolí hrát na nástroj vyrobený za pomoci živočišných produktů.
Denní počty nakažených koronavirem v Česku stále trhají rekordy. Od 1. února bude možné se registrovat k očkování vakcínou Novavax, je to vakcína proteinová, tedy jiného typu než ty, které byly k dispozici doposud, a ministr zdravotnictví Válek doufá, že by se jí tedy mohli nechat naočkovat i ti, kteří se obávali vakcín dosavadních – to je dost optimistický předpoklad.
Čtěte také
Tento víkend se koná velký protest proti vakcinaci, a tedy i veškerým protikoronavirovým opatřením v kanadské metropoli Ottawě. Podpořil ho například Elon Musk nebo Donald Trump junior a zaznamenala i česká média. Tváří protestu jsou truckeři nespokojení s opatřením vlády, podle kterého musí neočkovaní profesionální řidiči po překročení hranic z USA do karantény. Americké úřady ale stejné opatření v opačném směru přijali už dříve, takže jeho zrušení jen na straně kanadské by stejně k ničemu nevedlo.
Profesní organizace truckerů se také od protestu silně distancuje a upozorňuje, že asi 90 procent tamních kamioňáků je očkovaných. Mezi organizátory se pak objevují osobnosti známé z krajně pravicové scény, třeba o finance protestu se stará přední aktivistka za odtržení provincie Alberta.
Čtěte také
Za protestující vystupuje skupina říkající si Canada Unity, která tvrdí, že zastupuje všechny Kanaďany, jak jinak, a nechce nic jiného než vyřadit z rozhodování demokraticky zvolenou dolní komoru parlamentu i vládu a vytvořit jakýsi výbor, který by se skládal samozřejmě z jejích exponentů a dále ze zástupců v Kanadě nevoleného Senátu a generální guvernérky, zastupující britskou královnu – to by prý bylo ústavní, a to je zase prostě lež. Kanadou nyní k Ottawě putuje konvoj kamionů, který má podle organizátorů mít na délku 70 kilometrů – to převzala i do titulků některá česká média s odvoláním na list Toronto Sun.
Jenže problém je, že i když konvoj je podle svědků dlouhý a po cestě ho zdraví a podporují tisíce lidí, Toronto Sun v tomto ohledu jen cituje organizátory a jejich údaje, zahrnující i 50 tisíc účastnících se kamionů nebo očekávaných skoro jeden a půl milionu lidí v Ottawě, označuje za „divoce nadsazené“. Každopádně Ottawu čeká horký víkend i v očekávaném dvacetistupňovém mrazu.
Český mediální podnikatel Voráček, který například s magnátem v hazardním byznysu Ivem Valentou vlastní Parlamentní listy, koupil slovenskou zpravodajskou televizi TA3. Na čínské streamovací platformě se téměř čtvrtstoletí po svém uvedení objevil slavný film Klub rváčů, má ale kupodivu opačně vyznívající závěr – původní konec filmu byl vystřižen a místo něj si divák v komunistické velmoci může přečíst, že stát nakonec zvítězil, hlavního hrdinu Tylera zatkl a poslal do psychiatrické léčebny. Ať se ze všech těch podivností nezblázníme, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.