Tuberkulóza nebo SARS patřily ke skandalizovaným nemocem. A zasáhly do dějin lidstva

31. leden 2024

V repríze pořadu z cyklu Historie věčně živá se Milan Kudrys a Petr Mančal věnují takzvaným „skandalizovaným nemocem“. Označovala se tak tuberkulóza, cholera, SARS nebo nemoc šílených krav. Co vlastně toto slovní spojení znamená? 

Čtěte také

A jak nemoci zasahovaly do lidských dějin? Spolu s kolegy se na tyto a podobné otázky pokouší odpovědět i Petr Svobodný, vědecký pracovník Archivu Univerzity Karlovy a zaměstnanec Výzkumného centra pro dějiny vědy.

V první části se zaposlouchejte do pořadu pod titulkem Co vysílal Československý rozhlas přesně před 55 lety, a to v lednu 1969? Zajímavé ukázky z dobového rozhlasového vysílání vybral komentuje Pavel Hlavatý. Na tíživou atmosféru doby po smrti Jana Palacha odkazuje už podtitul pořadu Zbožná přání a výprodej iluzí.

Oba pořady poslouchejte jen do 1. března 2024.

autoři: Pavel Hlavatý , PhDr. Milan Kudrys , Petr Mančal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.