Trump Američanům řekne, že za inflaci a recesi kvůli clům nemůže on, ale ostatní, věří ekonom Hnát
Americký prezident Donald Trump ohlásil balík cel, který děsí nejen ekonomy a země, na které mají dopadnout, ale také americké firmy, investory i domácnosti. Evropská unie chystá odvetná opatření, chce ale dál s americkým prezidentem jednat. „Evropa potřebuje ukázat, že má sílu. Pokud bychom jí teď nevyužili, je možné, že by to Evropu poškodilo,“ upozorňuje v pořadu Řečí peněz prorektor Vysoké školy ekonomické v Praze Pavel Hnát.
Na dovoz veškerého zboží z Evropské unie dopadne clo 20 procent, reciproční clo na dovoz čínského zboží bude činit 34 procent. Na zahraniční automobily putující do USA dopadnou 25procentní cla.
Čtěte také
Americká administrativa tvrdí, že jde o nutné opatření, které napraví nespravedlnosti globálního obchodního systému. Ten podle nich po desetiletí diskriminuje Spojené státy americké a zničil tamní tovární komunity. Trump také dopředu Američanům řekl, že přes počáteční bolesti na tom nakonec vydělají.
„Byznys má rád předvídatelnost, nemá rád náhlé změny. My se klidně nadějeme toho, že budou zavedeny cla a druhý den budou rušena, ale třeba loď s auty už je někde uprostřed Atlantiku. Vy už jste ty auta za nějaké peníze vyrobil a dojde k tomu, že to budete realizovat se ztrátou. Tohle všechno v podnikatelích vyvolává nedůvěru, která snižuje jejich apetit investovat,“ zdůrazňuje Hnát.
„Evropa bude muset zareagovat nějakou odvetou. Bylo krásné a hrozně odvážné, kdyby Evropa řekla: ‚Ne, my naopak cla snížíme.‘ Ale to by politicky bylo neprůchozí, takže Trump zase bude moct krásně říkat: ‚Podívejte, já za vás bojuju, oni vás ožebračují dekády a teď v tom pokračují‘,“ nastiňuje ekonom.
Americké domácnosti
Americké firmy tak zažívají nejistotu, protože neví, jak se jim prodraží dosud levná výroba v zahraničí a jestli kvůli tomu nebudou muset zavřít, nebo přeorientovat svůj obchod na vlastní ekonomiku.
Čtěte také
Věřit přestávají i americké domácnosti. V tomto týdnu to potvrdil průzkum Michiganské univerzity, který ukázal, že důvěra Američanů v ekonomiku klesá již třetí měsíc v řadě a je nejnižší od roku 2022. Takto pesimističtí Američané byli jen v dobách krize nebo recese.
„Nám v Evropě se to hodně špatně chápe, ale spoustě Američanů Trump plní slib, který jim ve volbách dal. Samozřejmě jim bude říkat: ‚Jasně, vy uvidíte recesi, vy uvidíte inflaci, ale za to můžou oni. Já jenom bojuju‘,“ předpokládá Hnát.
Reakce Evropy
Evropská unie, která je důležitým obchodním partnerem Spojených států, avizuje, že je na reciproční cla připravena a je také odhodlána je použít. Ursula von der Leyenová tvrdí, že evropským cílem a řešením je dohoda, ale pokud bude potřeba, Evropská unie je připravena chránit své zájmy.
Odvetná cla Evropy
Odvetná evropská cla plánovaná na 13. dubna by měla dopadnout na značky, jako je Harley Davison, Levis, Jack Daniels a další citlivé zboží. Podle europoslanců včetně českých by mohlo dojít i k zakročení proti technologickým firmám jako Google, Apple a jiné.
Obě strany konfliktu se navzájem varují, že eskalace uškodí všem a že o obchodní válku nestojí. V praxi ale tvrdě brání své ekonomické zájmy. „Evropa potřebuje ukázat, že má sílu. Vezměte si, Evropská unie se v posledních letech jenom zpochybňuje,“ poukazuje ekonom Hnát.
„Pořád se říká, že Unie dělá jedno špatné rozhodnutí za druhým, žádný růst, stále přehnaná regulace. Už se neřeší, jestli je to skutečně Evropská unie, nebo jestli jsou to státy uvnitř Evropské unie,“ poukazuje a doplňuje:
„Ale pokud máme nezpochybnitelnou sílu, tak je to síla ekonomická. Pokud bychom jí teď nevyužili, tak je možné, že by to Evropu poškodilo.“
Předvídá také, jak se Unie k Trumpovým krokům postaví. „Evropa se bude snažit být sofistikovaná, a proto nakonec dojde podle mě i na služby. Protože co se týče služeb, tam je naopak velký přebytek Ameriky. Tohle bude dávat logiku,“ dodává Hnát.
Dostane se americká ekonomika do recese? Jak čitelná je Trumpova politika? A jaká by měla být strategie Evropské unie v jednání s USA? Poslechněte si celý díl pořadu Řečí peněz ze záznamu v úvodu článku.
Související
-
Zpravodaj Viktor Daněk: Odpověď Evropy na americká cla musí být co nejtvrdší. Eso v rukávu máme
Americký prezident Donald Trump učinil to, co dlouhou dobu avizoval. Na dovoz zboží z celého světa uvalil ve středu rozsáhlý balík tzv. recipročních cel. Jak odpoví Evropa?
-
Trump uvalil cla i na ostrov obývaný jen tučňáky. ‚Nikde na zemi není bezpečno,‘ řekl premiér Austrálie
Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy poblíž Antarktidy jsou součástí vnějších teritorií Austrálie a představují jedny z nejvzdálenějších míst na zemi. Naposledy měly být navštíveny lidmi před 10 lety.
-
Vlček označil Trumpova cla za velkou chybu. ‚Nezalekneme se jich,‘ zdůraznil Výborný
„Z oznámených cel Donalda Trumpa nemám radost. Není to dobře pro nikoho, ani pro Spojené státy. Rozhodně se jich ale nezalekneme a Evropa na ně bude adekvátně reagovat,“ uvedl Výborný.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.