Třetí předvolební debata z Harrachova. Měl by se obnovit mamutí můstek?

26. září 2018

Harrachov je u nás i za hranicemi známý skokanským areálem s mamutím můstkem. Ten je ale v dezolátním technickém stavu a složité majetkové vztahy komplikují jeho opravu. Premiér Andrej Babiš (ANO) při své jarní návštěvě Harrachova prohlásil, že by se obnova můstků měla podpořit, a to až půl miliardou korun.

„Město není vlastníkem skokanského areálu, tím je Svaz lyžařů ČR a Český olympijský výbor,“ upřesňuje starostka Eva Zbrojová (Starostové pro Liberecký kraj) s tím, že roce 2014 zde byl příslib výstavby národního olympijského střediska a investice ve výši 3,5 miliardy korun. Areál ale stále chátrá.

02422969.jpeg

Optimistický není ani Jiří Krejčí (ODS), skokanský areál si prý na svůj provoz nevydělá, a jediným možným zdrojem financí jsou státní dotace. Půl miliardovou investici považuje za naprosté minimum, k tomu, aby se areál vyrovnal podobným zařízením v zahraničí, by bylo třeba nejméně třikrát až pětkrát tolik. Vše je prý věcí společenské poptávky.

Podle Radka Čermáka (SNK – Změna pro Harrachov) ovšem na obnově můstků neexistuje shoda ani v rámci města, navíc je to prý nad jeho síly.

„Mamut není golem, neoživíte ho vložením ruličky stodolarovek. Občanům můstek nepřináší vůbec nic,“ míní nezávislý kandidát Vladimír Zbroj. O dotace by měl požádat samotný areál, nikoli město, které by se tím mohlo dostat do problémů. „A pozor na státní dotace, aby k nim nebyli přidělováni nějací přistěhovalci, což teďka hrozí,“ dodává.

Zastáncem rekonstrukce areálu je naopak Josef Slavík (SNK – Evropští demokraté), harrachovský mamutí můstek je jeden z pěti v Evropě a vládou přislíbená částka by na jeho obnovu stačila.

Slavík také navrhuje spojit skokanský areál s výdělečným lyžařským centrem na opačné straně kopce. Podle Jiřího Krejčího ale k rozdělení před pár lety došlo proto, aby skokanský areál mohl nadále pobírat dotace, bez kterých by se neuživil.

Můstek chce zachránit i Sabina Nguyenová, která je autorkou projektu Na mamuta! a o věci jednala s předsedou České unie sportu Miroslavem Janstou. „Řekl mi, že by chtěl do Harrachova investovat šest miliard korun, podobně jako v případě basketbalového areálů v Nymburce,“ uvádí.

Hosté předvolební debaty z Harrachova:

Jaroslav Čech (ANO), místostarosta Harrachova
Radek Čermák (SNK – Změna pro Harrachov)
Jiří Krejčí (ODS)
Sabina Nguyenová (TOP 09)
Josef Slavík (SNK – Evropští demokraté)
Vladimír Zbroj, nezávislý kandidát
Eva Zbrojová (Starostové pro liberecký kraj), starostka Harrachova

autoři: Jan Pokorný , ert

Související