První debata před komunálními volbami: Velkým problémem města Jesenice je doprava. Pomůže zákaz vjezdu kamionů, nebo nová kolejová doprava?

24. září 2018

Jesenice u Prahy je příměstské sídlo. Jak přibývá obyvatel, tak i problémů. Hlavně s každodenní dopravou za prací. Mnozí z místních by uvítali i lepší základní školu. 

Zástupce všech politických subjektů, které v Jesenici u Prahy kandidují v komunálních volbách, pozval k veřejné debatě Českého rozhlasu moderátor Jan Pokorný. 

Na Českém rozhlase Plus startuje volební vysílání. Uslyšíte debaty z měst i analýzy výsledků

Jan Pokorný

Už v pátek 5. října a sobotu 6. října proběhnou v České republice komunální a na některých místech i senátní volby. Co vás čeká ve vysílání Plusu a Radiožurnálu?

Asi největší problém, který v Jesenici u Prahy dnes a denně řeší, je doprava. Rodiče své děti musejí vozit do nejrůznějších detašovaných pracovišť školy a i proto houstne silniční doprava. Druhým kamenem úrazu jsou kamiony. „Řešením by byl zákaz kamionové dopravy ve městě, což je ale v kompetenci hlavně Středočeského kraje,“ myslí si dnes opoziční zastupitelka Naďa Karasová (Rozumný rozvoj – TOP 09).

Vadí jí i neexistence přirozeného centra města. „Na tom se shodneme asi všichni, protože nám chybí centrum, kde by se mohly kumulovat všechny služby, kde by mohla být i jakási pěší zóna a klidně i nějaká ta cukrárna,“ dodává. 

Je to složitější...

Současná starostka Radka Vladyková (ANO) připomněla, že problém je, že městem vede tzv. Stará Benešovská a okruh kolem Prahy se silnicí 101, které se tam kříží. „Další zátěž v dopravě nám dělají i okolní obce,“ vysvětluje starostka.

Podle dalšího kandidáta Jiřího Hynka (kandiduje za Stranu svobodných občanů) se auty jezdit bude a nepomůže ani tramvaj nebo metro, které by sem mohlo jezdit nejdřív tak za 20 let. „Motivujme místní lidi, aby nejezdili mimo město a řešili vše u nás. Lidi vozí děti do škol, malí podnikatelé nemají provozovny, tak podnikají jinde a zase jen víc zahušťují dopravu. Důležité je i přesvědčit starosty z okolních obcí, aby nám neblokovali sjezd z okruhu,“ myslí si.

Hosté předvolební debaty z Jesenice:
Radka Vladyková (ANO)
Radek Zápotocký (ODS)
Naďa Karasová (Rozumný rozvoj – TOP 09)
Pavel Smutný (STAN, dřív Rozumný rozvoj)
Jiří Hynek (Realisté, kandiduje za Stranu svobodných občanů)
Jana Vidímová (Za zelenou Jesenici)  

Tramvaj, nebo metro?

„My Zelení chceme úplně jinou variantu dopravy,“ tvrdí Jana Vidímová (Za zelenou Jesenici). „Rádi bychom sem dostali jakoukoli kolejovou dopravu, případně tramvaj, která je ekologická. Protože když postavíte další silnici, zas nám sem vjedou další auta,“ říká Vidímová.  

Současný místostarosta Radek Zápotocký (ODS) k tomu dodává: „Já bych vyzdvihl velký dluh, který tady máme od ŘSD, kteří nám slíbili jižní obchvat silnic 603 a 101. Ty nejsou zrealizovány dodnes, ačkoli okruh už tady funguje nějakých osm let. Přesně tohle by nám v centru Jesenice určitě ulevilo. Hlavně to křížení silnic.“

Bývalý starosta: Stačilo to jen dotáhnout

Bývalý Jesenický starosta Pavel Smutný (STAN) tvrdí, že stačilo málo a tranzitní doprava už byla ve městě vyřešena. „V roce 2013, kdy jsem byl starostou, jsme už byli před schválením vytěsnění tranzitní dopravy z Jesenice. Dokonce jsme měli už i schválené zákazové značky a dobrozdání ministerstva dopravy. Do konce to ale nikdy nikdo nedotáhnul,“ říká Smutný.

Důvod, proč městem, kudy vedou silnice II. třídy, stále jezdí kamiony, pak vidí zřejmě v odvolání vůči tomuto rozhodnutí městem Říčany. „Protože s dopravou je to tak, že když se někde ucpe, tak se jen přesune jinam. Za celé čtyři roky to ale lidé na radnici nezvládli dořešit,“ dodává Smutný.  

„Já v tom vašem projektu ale pokračoval,“ kontruje místostarosta Zápotocký (ODS). „Měl ale řadu nedostatků, které znemožnily jeho uvedení do praxe. A rozhodně to nebylo odvolání Řičan, které jsou navíc mimo naši oblast. Ale vyjadřuje se k tomu pověřená obec Černošice, kraj a další... Mohu ale už konečně říct, že teď je realizace už doslova na spadnutí,“ dodává místostarosta Zápotocký.

Jak by kandidáti řešili spornou otázku kolem místní školy, kdo by s kým v Jesenici spolupracoval a s kým určitě ne? Poslechněte si v audiozáznamu veřejné debaty. 

Město Jesenice sídlí ve Středočeském kraji. Je obcí II. stupně, tedy s pověřeným obecním úřadem, a vykonává agendu hned v několika sídleních útvarech (Drazdy, Horní Jirčany, Jesenice, Kocanda, Osnice, Rozkoš, Šátalka, Zdiměřice). Počet trvale hlášených obyvatel byl k 1. lednu letošního roku 9 184 lidí.

autoři: Jan Pokorný , lup

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.