Transgenní tabák vyrábí inhibitor viru HIV

2. duben 2009

Transgenní rostliny jsou podle odborníků cestou k výrobě levných lubrikačních gelů, které by bránily infekci virem HIV.

Protein griffithsin pochází z červených řas a vědci už delší dobu vědí, že tato látka se dokáže neutralizovat virus HIV tím, že se naváže na molekuly glykoproteinů na jeho povrchu. Problém ovšem je, že vědci griffithsin nedokážou vyrábět synteticky, což brání jeho širšímu používání v lubrikačních gelech. Látka se až dosud dala získat pouze nákladnou technikou, při které griffithsin vyráběly modifikované bakterie Escherichia coli.

Mezinárodní tým vědců ovšem našel cestu, jak griffithsin vyrábět levně a ve velkém, kterou popisuje v článku v Proceedings of the National Academy of Sciences. Také využil transgenní organismy, ale místo k bakteriím se obrátil k rostlinám - konkrétně k tabáku druhu Nicotiana benthamiana. Do genomu této rostliny vědci s pomocí viru tabákové mozaiky přenesli gen pro griffithsin. Celkem tímto způsobem modifikovali 9300 rostlin, z jejichž listů pak extrahovali 60 gramů čistého proteinu.

tabákový mozaikový virus

To už je množství, které by mohlo umožnit levnou výrobu griffithsinu a přinést tak ochranu před virem HIV i lidem ze subsaharské Afriky a dalších chudých oblastí světa. Podle laboratorních testů dává griffithsin slizničním buňkám vysoký stupeň ochrany před infekcí virem HIV, ale není dráždivý a nevyvolává zánětlivé reakce. Pokud projde klinickými testy, mohl by se griffithsin z transgenních rostlin stát novou zbraní proti onemocnění AIDS.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.