Tomáš Procházka: Fotbalový brexit

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jak vlastně vypadá typický fotbalový fanoušek, objíždějící se svým týmem všechny větší akce?
0:00
/
0:00

Mistrovství Evropy je v plném proudu. Svátek fotbalu, jenž se na starém kontinentě koná jednou za čtyři roky, není ovšem akcí pouze sportovní.

Bez potřebné dávky dipolomacie a zákulisní politiky by se projekt takovéhoto formátu rozhodně neobešel. Stačí se jen pozorně podívat, jak šikovně a s citem jsou poskládány jednotlivé základní skupiny.

Díky tomu se nepotkali Rusko s Polskem, Německo s Tureckem, Slovensko s Maďarskem nebo Rusko s Ukrajinou a Německo s Ruskem. Patrně jde o pouhou náhodu, ale každopádně blahopřeji tomu, kdo ji tak nezištně zařídil.

Ostatně, bývalý šéf světového fotbalu Sepp Blatter se aktuálně vytasil s poměrně šokující a zároveň i lehce groteskní informací. Evropské losování skupin bylo prý v minulosti zmanipulováno – míčky obsahující lístky s názvy týmů byly totiž nestejné teploty, takže losující je mohli celkem snadno odlišit, a vylosovat skupiny podle instrukcí, UEFA samozřejmě vše obratem dementovala.

To je překvapení! Čekal bych, že sami řeknou: "Ano, to my jsme podváděli a moc se za to stydíme. Promiňte nám to. Bohužel jsme museli nahřát míčky ještě pro letošek!" Ne všechny problémy se však daří takto originálně vyřešit. Podíváme-li se důkladně na seznam účastníků letošního šampionátu zjistíme, že nečlenské země Evropské unie reprezentuje pouhých šest mužstev.

Hlas na tribunu, ne do urny

A teď počítejte dobře se mnou. Z Anglie přijelo do Francie sto tisíc fanoušků, odhadem dalších 150 tisíc čítá počet příznivců Wallesu a Irska. To je souhrnem čtvrt milionu lidí, kteří zakotvili na dobu neurčitou ve Francii. Klíčová otázka těchto dnů zní: Budou se na zítřek vracet na britské ostrovy, aby hlasovali o brexitu? Troufnu si říct, že nikoliv.

Po osmnácti letech nebude světový fotbal řídit jeho dosavadní šéf Sepp Blatter

Která ze stran bude těžit z této neůčasti? Zkusme se opřít o těch několik málo relevantních informací, které máme k dispozici:

Průzkumy ukazují, že hlasování o Brexitu bude velmi těsné, rozhodnout může 20,30 tisíc hlasů. Termín referenda se překrývý s programem fotbalového šampionátu ve Francii. Britští odpůrci Evropské unie jsou z větší části lidé nad 50 let.

Položili jste si někdy otázku: jak vlastně vypadá typický fotbalový fanoušek, objíždějící se svým týmem všechny větší akce? Tak génius to zpravidla není, patří ke skupině lidí se středním či nižším vzděláním. Ale je to člověk většinou mladý, který si po celé Evropě s oblibou užívá výhod volného pohybu i jednotného trhu.

Az toho určitě nehodlá slevit. Že by tedy další významná posila pro odpůrce Brexitu? Máme tu však jeden háček. Celé je to vlastně klasický příklad přímé úměry. Čím dále se týmy z britských ostrovů v turnaji probojují, tím nižší bude šance, že by kdokoliv z jejich fanoušků Francii opustil a do plebiscitu zasáhl.

A můžeme jim to snad mít za zlé? Je to zkrátka věcí priorit a jejich svobodného rozhodnutí. Přece nevhodí svůj hlas někam do urny, když ho teď budou daleko víc potřebovat na fotbalové tribuně.