Tomáš Klvaňa: Bidenova éra bude ve znamení nápravy škod

22. leden 2021

Americký prezident Joe Biden po rychlém auditu identifikoval dvanáct položek, které nejsou na federální úrovni k dispozici v dostatečném množství pro efektivní ochranu před pandemií. A to je jen malý symbol toho, co Bidenovu vládu čeká ve velkém, a sice napravovat obrovské škody, které na Spojených státech napáchal Donald Trump. Některé se po velkém úsilí jistě podaří napravit, náprava jiných bude trvat léta a některé jsou dost možná nenapravitelné.

Je obecně známo, že Trump mnoho ministerstev zdecimoval personálně. Dlouhý a bez obdoby je zástup ministrů a nižších úředníků, kteří byli dlouhodobě ve funkci jen prozatímně, tedy bez potvrzení Senátem. Desítky a desítky dalších klíčových postů zůstaly neobsazené úplně.

Čtěte také

Takový deficit se během následujících pár měsíců dá dohnat. Mrtvým životy nikdo nevrátí, ale situace se může jen zlepšit, neboť už horší být nemůže.

V porovnání s jinými vyspělými zeměmi byla americká federální pomoc podnikatelům, nezaměstnaným i státům nedostatečná, ale i zde se rýsuje relativně rychlé zlepšení. Biden chce představit injekci ekonomice v objemu 1,3 bilionu dolarů, což určitě nebude poslední takové opatření.

Sedmnáct statečných

Pak je tu objem škod, které Trump napáchal na institucích demokracie. Od prezidentských milostí válečným zločincům, zkorumpovaným politikům a přítelíčkům po stav Republikánské strany, z níž se stala hrozba pro republiku.

Čtěte také

Dost bude záležet na Senátu, jenž chystá druhý díl impeachmentu, ústavní tribunál nad Trumpem. Tam se ukáže, jestli je Republikánská strana reformovatelná zpět do ústavní podoby, ale k optimismu moc důvodů není.

Je sice pravda, že šéf senátní menšiny Mitch McConnell chce pro Trumpa doživotní politický zákaz, je ale otázka, zda se mezi senátory, jejichž voliči většinově Trumpa podporují, najde oněch 17 statečných.

Sedm z deseti Trumpových voličů dodnes tvrdí, že Trump volby vyhrál a Biden se stal prezidentem jen kvůli rozsáhlému spiknutí, což je holý nesmysl. Tito lidé také buď schvalují tříkrálové obsazení Kongresu davem, nebo tvrdí, že násilí vyprovokovala ultralevicová bojůvka — což je další nesmysl.

Čtěte také

Občas se říká, že Amerika je rozdělena na dvě poloviny a každá z nich žije ve své vlastní realitě. To je hodně lajdácké vysvětlení prostého faktu, že zatímco většina Bidenových voličů obývá normální svět, většina Trumpových uvěřila lžím a bludům.

Nadějí byla dojemná ceremonie Bidenovy inaugurace a jeho projev oslavující tradiční americké hodnoty patriotismu, svobody, tolerantnosti a rozmanitosti spolu s tradiční katolickou hodnotou lásky k bližnímu – připomeňme, že Biden je teprve druhý americký prezident římskokatolického vyznání.

Další nadějí je přístup amerických korporací k těm republikánům, kteří chtěli negovat legitimní volby, ať už jde o odepření sponzoringu, rušení Trumpových účtů na Facebooku a Twitteru nebo žaloby společnosti Dominion na dezinformátory, kteří tvrdili, že se tato firma podílela na údajném volebním spiknutí. Řada pravicových médií se už musela za své lži omluvit.

Tomáš Klvaňa

Předvídatelně se ozývají nařčení z cenzury. Připomeňme tedy, že sociální sítě jsou soukromé firmy, které si samy rozhodují o tom, kdo a za jakých podmínek bude užívat jejich produkt. Žádné ústavou zaručené právo na Facebook a Twitter neexistuje.

Ostrakizace těch, kteří by chtěli zničit demokracii, je pak normální reakce byznysmenů, jimž na rozdíl od mnoha republikánských politiků na demokracii opravdu záleží.

Autor působí na New York University Prague

Spustit audio