Timothy Snyder: Obnova národů. Jak vznikají moderní národy a proč dochází k etnickým čistkám?
Kniha Timothyho Snydera Obnova národů – Polsko, Ukrajina, Litva, Bělorusko 1569–1999 je studií historického vývoje etnických národů založeného na jazyce a identitě. Autor nás provádí staletími a událostmi, mnohdy krutými, abychom na konci dospěli k branám nadstátního útvaru – Evropské unie.
Desetidílná rozhlasová četba obsahuje vybrané kapitoly, zaměřené především na historii Ukrajiny a Polska. Tyto kapitoly obohacujeme o audio citace z přednášek Timothyho Snydera The Making of Modern Ukraine, pronesených v roce 2022 na Yaleově univerzitě.
Čtěte také
Právě na Yaleově univerzitě, jejímž je profesorem, se Snyder 1. září 2022 zamýšlel nad skutečností, že podstatou dějin je změna kontinuity – začátky a konce, ale také nepředvídatelnost.
„I kdybyste si přečetli všechny knihy o určitém roce, stali se největšími odborníky na daný rok na světě, nebudete vědět, co se stane v roce následujícím,“ uvedl. Události se podle autora jeví předvídatelné až při pohledu zpět.
„Před 24. únorem 2022 si říkáte: Je jisté, že Rusko Ukrajinu nenapadne. Po 24. únoru si řeknete: Bylo jasné, že Rusko Ukrajinu napadne. Tak funguje lidská mysl. Historie nám říká, že se mýlíme.“
Rozdělení Polsko-litevské unie
Ve své studii Obnova národů Snyder sleduje jednu cestu k moderní národnosti. Ta začíná v 16. století založením největší říše v raně novověké Evropě: Polsko-litevské unie.
Čtěte také
Šlechtici polského, litevského a východoslovanského původu tehdy ovšem považovali za samozřejmé, že jazyky státu, mluva, literatura a liturgie budou různé. Spojovala je společná politická a občanská práva.
Teprve poté, co si soupeřící říše v 18. století unii rozdělily, přeformulovali podle historika někteří vlastenci pojem národ na lid a národnost na jazyk, jímž mluví. Na konci 20. století již jsou ústřední země staré unie rozděleny mezi státy pojmenované podle národů: Polsko, Ukrajinu, Litvu a Bělorusko.
Cesta k modernímu nacionalismu
Snyderova studie se soustředí na vzájemné etnické čistky Poláků a Ukrajinců a zkoumá jejich příčiny. „Deportace, genocida a etnické čistky zničily historické regiony, vylidnily multikulturní města a ušlapaly tak cestu modernímu nacionalismu,“ píše autor a ptá se: „Mohou se národní státy s takovými dějinami dohodnout?“
Dramaturgie: Alena Blažejovská
Scénář a režie: Radim Nejedlý
V přednášce na Yaleově univerzitě Timothy Snyder říká: „Nezáleží na tom, jestli jde o Němce, Židy, Poláky nebo Ukrajince, důležitá je jejich spolupráce.“ Důležité je o ni usilovat, navzdory vzpomínkám a lidským obětem, které stojí proti sobě v polské a ukrajinské kolektivní paměti.
K tomu autor připomíná, že přijetí šesti až sedmi milionů ukrajinských uprchlíků Polskem v roce 2022 je – jsme-li si vědomi historie, v níž docházelo i ke vzájemným krutostem – opravdu pozoruhodné.
Radioknihu můžete poslouchat celé čtyři týdny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.