Timothy Snyder: Nemocná Amerika. Co všechno odhalila pandemie a jak z toho ven?
Nejsme-li zdraví, nemůžeme být svobodní. To platí pro jednotlivce i pro Ameriku. Na vlastí kůži se o tom přesvědčil známý historik Timothy Snyder. Ve své knize Nemocná Amerika odhaluje problémy tamního zdravotnictví a ukazuje, jak se krize amerického veřejného zdraví naplno projevila v době pandemie. A nabízí recept co změnit.
Impulsem ke vzniku Nemocné Ameriky byla historikova osobní zkušenost. Na přelomu roku 2019 a 2020 se Timothy Snyder ocitl na rozhraní života a smrti v důsledku zanedbání lékařské péče.
Ze svých peripetií však v knize neviní zdravotníky, nýbrž zdravotní systém.
Čtení o americkém zdravotnictví, takřka absolutně zaměřeném na zisk, bude znít evropskému čtenáři až nepravděpodobně. Jako v ostatních knihách ovšem ani v tomto brilantním eseji Snyder nepojednává jen o konkrétních dějích spjatých s jednou zemí, nýbrž především o zdrojích, z nichž nutně musí čerpat zdravá společnost – o svobodě a solidaritě.
Radioknihu můžete poslouchat celé čtyři týdny.
Související
-
Matěj Schneider: Americká levice hledá způsob, jak se prosadit. Vynutí si hlasování o zdravotnictví?
Na americké levici probíhá hádka. Všechno začalo, když komik Jimmy Dore vyzval křídlo demokratů okolo Alexandrie Ocasio-Cortezové, aby bojovali za reformu zdravotnictví.
-
České zdravotnictví je celkem zdravé, byť s velkými osobními náklady, hodnotí šéf VZP Kabátek
„Budeme nuceni využít část našich rezerv k tomu, abychom dosáhli vyrovnaného hospodaření. Je to zhruba devět miliard korun,“ bilancuje končící rok šéf VZP Zdeněk Kabátek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.