Thomas Kulidakis: Tři základní výzvy před ministrem zahraničí Petříčkem
Nový ministr zahraničí to nebude mít jednoduché. Šéfování české diplomacie se ujímá v nelehkých časech.
Tomáš Petříček se bude muset pokusit napravit náš obraz v zahraničí, vybojovat si místo na slunci především s Andrejem Babišem a svým příkladem dokázat, že mladým stojí za to pouštět se do politiky.
Ondřej Konrád: Petříček ve více než dvojím ohni
„Měl by mít dobré kvalifikační předpoklady, být svéprávný, samostatný a také by neměl být nikým řízený.“
Z hlediska vztahů České republiky se zahraničím platí, že je pro nás stále stěžejní především komunikace s ostatními členy Evropské unie. Směřuje do ní většina našeho vývozu a dostáváme z ní peníze na rozvoj naší země. Členstvím v evropském spolku také roste náš význam. Mimo unijní země zajímáme především jako součást půlmiliardového bloku.
V rámci Evropské unie je stále nejpalčivější téma migrace. Kromě hlídání hranic hlavně spolupráce jednotlivých členů z hlediska solidarity se staráním se o běžence, kteří už v Evropě jsou.
Mimo Visegrádskou čtyřku v tomto ohledu příliš dobrou pověst nemáme. Jsme braní jako stát, který si z Evropské unie vybírá, co se mu hodí a stojí první v řadě, když se jedná o evropské fondy. Když ale má přijít na solidární pomoc členským státům nejzatíženějším nelegální migrací, stavíme se zády.
Mladé lidi potřebujeme jako sůl
Teze o pomoci na místě prostě zemím zahlceným žadateli o azyl nepomáhá. Rozhodují počty běženců na místě. Když jsou uprchlické tábory v hraničních zemích unie přeplněné, naše zejí prázdnotou a zároveň se nám nedostává pracovních sil, je závěr našich partnerů rychlý a jasný.
Jiří Pehe: Petříček jako ministr zahraničí může být silný hráč
Sociálně demokratickou nominaci Tomáše Petříčka, veřejnosti dosud v podstatě neznámého politického náměstka na ministerstvu zahraničí, na post ministra zahraničí lze bezpochyby vnímat na té nejviditelnější úrovni jako prohru ČSSD v souboji s prezidentem Milošem Zemanem i premiérem Andrejem Babišem.
Česká vláda je parta nesolidárních prospěchářských oportunistů. Postoj, že v naší zemi nechceme dospělé běžence, by třeba ještě někdo intelektuálně chápal, ale děti jsou holt děti. Odmítat i je - zdá se v zahraničí nelidské.
Není se tedy co divit, že nás kvůli tomu zase pro jednou zkritizoval šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Můžeme si stokrát opakovat, že máme pravdu, ale když to tak nevnímají partneři, musí se pokusit vysvětlovat diplomacie. Od teď vedená novým ministrem zahraničí.
Jak ale potvrdil při návštěvě Polska český premiér, bude to mít Petříček těžké. Podle Andreje Babiše je téma nelegální migrace fakticky za námi, je to spíše otázka politická. Takové tvrzení ale odporuje realitě Itálie, Řecka, Španělska, Německa, Francie a dalších.
Jindřich Šídlo: Sociální demokracie mává na rozloučenou
Tomáš Petříček má pozoruhodné vzdělání, jistou praxi, mluví cizími jazyky a zahraniční politice se věnuje víc než 10 let.
Babiš také jedním dechem s polským protějškem zopakoval, že chceme více peněz na rozvoj. Takže teze o oportunismu a požadování výhod bez povinností platí. S tím souvisí další výzva před novým ministrem zahraničí. Andrej Babiš rád dělá unijní politiku sám. Petříček tedy bude muset bojovat nejen v zahraničí za naše zájmy, ale i doma o své místo na slunci.
Nevýhodou pro něho je, že je kandidátem menší vládní strany s propadajícími se preferencemi. To mu nepomůže ani při zápasu o kormidlo české zahraniční politiky s prezidentem Zemanem. O politiku k zemím neunijním, například Rusku a Číně.
Třetí velká výzva se týká ministrova věku. Z hlediska profesního má coby absolvent mezinárodních vztahů dostatečné teoretické znalosti. Praktické sbíral v Evropském parlamentu i na našich ministerstvech. Přesto mu obzvláště část opozice vytýká věk a údajnou neznámost.
Kritika je to podpásová a doufejme, že se jí nedá odradit. Jeho případný úspěch v politice by totiž mohl nalákat k veřejné službě další schopné mladé lidi, které potřebujeme jako sůl. Už brzy uvidíme, kdo bude mít navrch, jestli mladý nadějný Petříček, který se netají prounijním smýšlením nebo dva důchodci hrající vlastní hry jako staří protřelí vlci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.