Těžba bitcoinu je obrovské mrhání elektřinou. Celosvětově na to planeta nemá, tvrdí Dědek z ČNB
Občané Salvadoru mohou nově všude platit bitcoinem. Středoamerická země je první, která kryptoměnu zavedla jako oficiální platilo, ačkoliv většina populace nemá připojení internetu, bankovní účet ani kreditní kartu. „Dnes bitcoin klesl o 10 tisíc korun, takže nevím, který český občan by si chtěl své úspory alokovat do tak vysoce volatilní měny,“ hodnotí člen bankovní rady České národní banky Oldřich Dědek. Hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň vidí i pozitiva.
„Bitcoin pomáhá hlavně Salvadoru řešit obrovské bankovní poplatky,“ upozorňuje Bartoň na výhodu kroku salvadorské vlády.
Čtěte také
Dědek by ovšem Salvadoru spíš doporučil své problémy řešit lákáním zahraničích investorů a stabilizací politického prostředí v zemi:
„Každý občan země sice od státu dostane 30 dolarů, kdo by to nebral, ale jestli to povznese ekonomiku země, o tom pochybuji. Je pravda, že motivem vlády mohou být obrovské bankovní poplatky. Ale jestliže někdo pošle své rodině skrze bitcoin peníze a mezitím měna ztrácí hodnotu 20 procent, tak to poplatky přijdou levněji.“
Je selhání systému mezinárodních plateb, že ještě v 21. století jsou obrovské poplatky za zahraniční převody. Proto musí přijít bitcoin.
Petr Bartoň
„Teď v zemi platí americký dolar i bitcoin,“ namítá ekonom Bartoň. „Ale i kdyby se zakázal dolar, tak by ani volatilita bitcoinu tak nevadila, protože bude jak na straně příjmů, tak na straně platby v obchodech. Česká koruna také fluktuuje vzhledem k zahraničním měnám, ale pro vnitřní potřebu ne.“
A zdůrazňuje, že základem ekonomického rozvoje jsou investice. „Oni se nesnaží toto nahradit. Ale Salvador se snaží ušetřit těm nejchudším, aby při příjmech od svých rodinných příslušníků v Americe nemuseli platit bankovní poplatky. A je selhání systému mezinárodních plateb, že ještě v 21. století jsou obrovské poplatky za zahraniční převody. Proto musí přijít bitcoin.“
Ani sám Salvador by nechtěl být považován za světovou pračku špinavých peněz.
Oldřich Dědek
Salvador je otevřená ekonomika, upozorňuje Dědek: „A když mimo tuto zemi nikdo bitcoin nepoužívá, tak při vývozu a dovozu si lidé stejně budou muset pořídit dolary a tady kryptoměna nepomůže.“
Zákony o pravní špinavých peněz se zpřísňují a bitcoin je vysoce anonymní, dodává člen bankovní rady.
„Ani sám Salvador by nechtěl být považován za světovou pračku špinavých peněz. Evropská unie připravuje regulaci, že správci bitcoinových peněženek by měli identifikovat plátce i příjemce, což je proti srsti zastáncům kryptoměn, takto odhalit svou identitu.“
Sice nenajdete hned konkrétního člověka v hlavní transakci, ale dobře zmapujete ostatní členy, takže postupně může rozkrýt celou síť.
Petr Bartoň
„Bitcoin je nejtransparentnější, jak si vůbec můžeme představit,“ reaguje na námitku ekonom Bartoň.
„Okamžitě dohledáte všechny historické pohyby bitcoinu a kdo komu platil. Anonymizace je až v posledním kroku a i ten FBI dokáže docela dobře mapovat. Takže sice nenajdete hned konkrétního člověka v hlavní transakci, ale dobře zmapujete ostatní členy, takže naopak postupně může rozkrýt celou síť.“
Zeměkoule nemá dost energie
Podle Dědka je neproblematičtější vysoká energetická náročnost těžby kryptoměny.
Čtěte také
„Například Gruzie má obrovský potenciál pro výrobu energie, ale kvůli těžařům bitcoinu se z čistého exportéra elektřiny stala čistým importérem. Jde o tak obrovské mrhání energií, že to musí jednou narazit na strop. Není možné, aby se bitcoin víc rozšířil, protože zeměkoule by tolik energie neměla,“ věří člen bankovní rady České národní banky.
„Ano, je tam velká energetická náročnost, která ale bude do budoucna celkem významně klesat. Dnes je energie spotřebovávána na zapisování transakcí a na těžení nových bitcoinů, které dostávají za odměnu. Ty ale postupně klesají a bude zůstávat jen energie na zapisování kryptoměny,“ obhajuje udržitelnost bitcoinu Petr Bartoň.
Poslechněte si celou debatu. Na výhody a nevýhody bitcoinu jako státní měny se ptá Karolína Koubová.
Související
-
Bitcoin je teď už měnou konzervativní. Mezi novými kryptoměnami jsou nesmysly i podvody, míní ekonom
Dominik Stroukal je velkým příznivcem bitconu. „Můžeme se hádat s nadšencem, kterému se to líbí fundamentálně, nebo se plácat po zádech, že už to není, co to bývalo,“ říká.
-
Bitcoin spotřebuje elektřiny jako Norsko. Je to ok a může být blockchain udržitelný?
Blockchain často vnímáme jako investiční hračku několika bohatých lidí, která nám ukrajuje velký podíl z uhlíkového rozpočtu.
-
Na bitcoinu se dá vydělat obrovské množství peněz, ale také prodělat, varuje šéf brokerské firmy
„Investování je o tom stanovit si strategii, nedělat úplně zbytečné chyby a nacházet moderní instrumenty. A je potřeba se v tom jenom zorientovat,“ radí Marek Hatlapatka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.