Tereza Zavadilová: Příliš drahý papír

24. listopad 2021

Známá kanadská papírna Catalyst teď na dva týdny zavřela. Chybí vstupní materiál, tedy buničina a sběrový papír, aby měla co vyrábět. Dvě papírny ve Wisconsinu nyní žádají stát o 16 milionů dolarů z podpůrného balíčku, aby přežily v provozu omezeném na minimum. Evropské papírny budou muset na příští rok zdražit zhruba o 50 procent a ani tak není jisté, zda poptávku od zákazníků uspokojí, protože mají od tiskáren zásoby na měsíce dopředu vykoupené.

Trh s papírem podle jeho účastníků zešílel, na příští rok se předpovídají velkoobchodní ceny v některých kategoriích až o 100 procent vyšší. 

Čtěte také

Okolnosti zdražování štěpky, celulózy i papíru jsou přitom stejná píseň jako v jiných sektorech včetně důkladně probíraných čipů.

Na začátku pandemie fabriky omezily odběry surovin a zastavila se přeprava zboží. Těsně před otevřením ekonomik vypukla panika, továrny se začaly horečně předzásobovat, ceny vylétly a lodě se zasekly v přeplněných přístavech. To trvá od jara až dosud.

Stačí další nahodilý problém typu počasí a neštěstí je dokonáno. Zmíněná kanadská papírna přišla o materiál v cargu, jehož náklad čítající sto kontejnerů smetla na konci října prudká vichřice u pobřeží. 

Papírny i tiskárny pak ke konečným cenám připočítávají rostoucí ceny energií a chemikálií, kde opět je stav podobně pandemicky vyhrocený. 

Náklad deníků klesá

Tenze na papírenském trhu má dva vedlejší efekty, jeden dobrý a druhý špatný. Tím dobrým, alespoň ze základního úhlu pohledu zaměřeného na udržitelnost, je, že roste poptávka po recyklovaném papíru.

Čtěte také

V posledních letech sběrné suroviny na výkup papíru celkem rezignovaly a lidé se s jeho vracením za cenu 50 haléřů za kilo zrovna nepřetrhli. Nyní stojí kilo kolem čtyř korun a trh se výrazně oživil. 

Negativním aspektem pak je samozřejmě zdražování či přímo nedostatek některých surovin. Lidé panikaří nad hygienickými potřebami, vrásky na čele mají výrobci obalových materiálů i vydavatelé knih, kteří jsou v nejistotě, zda bude papír na plánovaná vydání a za kolik.

Nejsmutnější situace je mezi vydavateli tištěných novin. Náklad deníků setrvale klesá, pokles se ještě zrychlil během pandemie, kdy lidé seděli zavření doma, a část z nich se k předchozím pravidelným nákupům novin už nevrátila.

Tereza Zavadilová

Čeští vydavatelé říkají, že by měli zdražit o minimálně 50 procent. Jenže čtenáři jsou na cenu citliví, takže spíše budou vydávat noviny pod náklady. Trh dostává další tvrdou ránu.

Je to jako chtít ještě paralyzovat člověka, který už je na přístrojích, citoval magazín Economist příměr nejmenovaného britského vydavatele novin, kterému tiskárny zdražily odběr o 50 procent v řádu krátkých pár měsíců. Éra klasických novin možná skončí dříve, než i pesimisté čekali. 

Autorka řídí byznysový web Newstream.cz

Spustit audio