Tereza Engelová: Zlomový rozsudek v boji s terorismem. Nejznámější britský islamista dostal doživotí

1. srpen 2024

Nejznámější britský islamista Anjem Choudary nesmí opustit vězení dřív než za 28 let. To mu bude 85 let. Soudce královského soudu ve Woolwichi to vysvětlil tak, že islámský radikální klerik je nebezpečný pro mírové soužití ve společnosti. Nejen britské.

Čtěte také

Jak prokázalo soudní líčení a svědectví amerických a kanadských detektivů, kteří se infiltrovali do skupiny, které Chaudary přednášel online do Ameriky, svými kázáními normalizoval násilí a nabádal k němu své stoupence.

Podle soudce Marka Walla by lidé mimo Chaudaryho vliv teroristické činy sami od sebe nespáchali. Při čtení rozsudku viditelně šokovanému Choudarymu řekl, že je člověkem, který se svých nenávistných poselství není schopen vzdát a nedá se tedy předvídat, kdy by pro společnost přestal být nebezpečný.

Je to jasný vzkaz...

Pro Brity jde o historický rozsudek. Konečně po více než dvou dekádách opakovaných útoků místních islamistů – při kterých zemřely desítky lidí a další stovky byly zraněny –, totiž společnost vysílá radikálům jasný vzkaz. Pokud budete, byť i slovy ohrožovat demokracii a místní kulturu, nebudeme to dál tolerovat.

Čtěte také

Byla to právě demokracie a svoboda slova, kterou islamisté, včetně Choudaryho a skupiny al-Muhadžirún cynicky zneužívali. Věděli, že můžou. Otevřeně kritizovali západní kulturu i zvyky a vyzívali k nastolení práva šaría a britského chalífátu.

Měla jsem možnost si to osobně ověřit, když jsem v roce 2002 s Choudarym a tehdejším vůdcem skupiny al-Muhadžirún Omarem Bakrím Muhammadem dělala v Londýně rozhovor.

U příležitosti prvního výročí útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku vzývali teroristy jako hrdiny a jejich čin označovali za velkolepý.

Čtěte také

„Myslíte, že vy na nás v Afghánistánu budete házet bomby a my vám budeme vracet růže?“ řekl mi tehdy Chaudary a bylo na něm vidět, že to myslí vážně. Při odjezdu z rozhovoru jsem nemyslela na nic jiného, než, že ti lidé jsou skutečně nebezpeční a že je snad mají britské tajné služby dostatečně pod kontrolou.

Že neměly, ukázaly až útoky na londýnskou veřejnou dopravu 7. července 2005. Jeden z jejich pachatelů byl otevřeným stoupencem al-Muhadžirún. Skupina sice už rok formálně „neexistovala“, reálně ale fungovala pod jinými názvy.

Jeho stoupenci bezostyšně vraždili

Jak vyplynulo z tajné zvukové nahrávky během soudního procesu, za posledních 20 let měla přes padesát pseudonymů. Jedenáct jejích odnoží Britové postupně zakázali.

Stoupenci al-Muhadžirún byli spolupachateli několika útoků, při kterých přišlo o život nejméně 68 lidí. Přímo Choudaryho uvedli jako inspiraci zatčení bratři Khanovi z Birminghamu, kteří se vloni chtěli připojit k odnoži Islámskému státu v Afghánistánu.

Čtěte také

Vliv al-Muhadžirún, potažmo dalších islamistických kazatelů se dařilo policii omezit pomalu. Různé vlády přijaly za dvě dekády šest protiteroristických zákonů, které postupně pomohly. Sám Chaudary si podle tajně pořízené nahrávky v jeho domě nedávno postěžoval kolegovi, že nábor mladých džihádistů se v Británii značně zkomplikoval.

Ze statistik britského ministerstva vnitra ale vyplývá, že se „islamistický terorismus“ od 2018 podílel na 67 procentech útoků a představuje přibližně tři čtvrtiny případů, které řeší tajné služby. Ty také považují islamistickou hrozbu za jednu z nejzásadnějších ve Spojeném království.

Redaktorka serveru HlídacíPes.org Tereza Engelová

I proto je doživotní trest pro Anjema Chaudaryho důležitým signálem všem, kteří, podobně jako on, usilují o pád západní kultury v Británii. Ta teď dala najevo, že bude bojovat a jen tak se nevzdá.

Autorka je komentátorka serveru HlídacíPes

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.