Téma trans se strašně bagatelizuje. Přijde mi to jako nějaká infekce ze sociálních sítí, míní sexuoložka Fifková

30. září 2022

„V posledních dvou letech dramaticky přibývá klientů, kteří mají starosti se svou identitou,“ popisuje Hana Fifková, sexuoložka, předsedkyně sekce dětské sexuologie Sexuologické společnosti ČLS JEP. Nejde ani tak o ženy, které se narodily do mužského těla (male-to-female). „Jestli komise při ministerstvu zdravotnictví, která schvaluje chirurgický zákrok, povolila před pěti lety 150 žádostí ročně, tak teď je to zhruba 200.“ V případě female-to-male je to ale horší.

„Female-to-male je skupina, kde pozorujeme dramatický nárůst, a to zejména u adolescentních dívek ve věku 14 až 16 let. Jsem šťastná, když mi přijde klient a je mu 18 nebo 20 let, protože už má v hlavě věci srovnané. U části adolescentních dívek jsem si takřka jistá, že nejde o transsexualitu, nejde o vážnou vrozenou poruchu,“ vysvětluje Fifková.

U části adolescentních dívek jsem si takřka jistá, že nejde o transsexualitu.
Hana Fifková

Přesné počty nezná, jsou to jen odhady, protože se statistiky nevedou, ale řádově jde o desítky tisíc lidí jen v naší republice. Poznat, že jde o nemoc a člověk se narodil do „špatného“ těla není nic jednoduchého.

Muž? Žena?

„Navíc jedna věc je diagnostika a druhá rozhodnutí pro tranzici nebo jen například pro část tranzice. Diagnostika je složitá, protože neexistuje objektivní způsob, jak to prokázat. Neexistuje žádná objektivní metoda.“

V pandemii se do pokoje zavřelo děvče a pak vylezlo stvoření, které říká, že je někdo jiný.
Hana Fifková

„A vlastně je to i logické,“ tvrdí sexuoložka. „Protože k nám chodí fyzicky zdraví příslušníci jednoho pohlaví, psychicky zdraví příslušníci druhého pohlaví a neexistuje žádný psychologický test, po jehož vyplnění by vám někdo řekl, že jste muž, nebo žena.“

Čtěte také

Dřív se podobné testy na maskulinitu a feminitu používaly, byly ale velmi povrchní. „Protože kdyby vám vyšlo, že jste dominantní a rozhodná, tak byste byla chlap,“ uvádí přežitý příklad.

Důležitá tak je podle Fifkové hlavně anamnéza. „Když přijdou s dítětem rodiče, kteří řeknou, že si to mysleli, protože si brala nějaké hračky a další problémy nastaly s příchodem puberty a tak dál. Ale když rodiče popisují, že měli doma hezké děvčátko v růžové sukýnce s copánkem a v pandemii se zavřelo do pokoje a vylezlo stvoření, které říká, že je někdo jiný. To je něco jiného,“ říká sexuoložka.

Třeba to chce jen čas

Následně přiznává, že tak dynamický nárůstu počtu adolescentů sexuoložku překvapuje.

„Vlastně tomu nerozumím. Žila jsem v přesvědčení, že teď jsou společenské normy pro dívky a ženy hodně rozvolněné – hlavně ve srovnání se stejnými normami pro kluky a muže. A že dnes může být každá holka, jaká chce – něžná víla nebo fotbalová útočnice. Takže jakoby nerozumím tomu, proč teď některé dívky přijdou a řeknou: My jsme vlastně kluci. Třeba je to časem přejde,“ uvažuje.

Dnes přece může být každá holka něžná víla nebo fotbalová útočnice.
Hana Fifková

Fifková přidává i vlastní obavy, aby při diagnostice neublížila: „Na jednu stranu se bojíte, abyste někomu nedoporučili péči, kterou nepotřebuje. Na druhou stranu se bojíte, abyste nepřehlédli někoho, kdo jen nesplňuje nějaké transsexuální stereotypy ve vašich představách.“

Čtěte také

„Vždy je to o dlouhodobé spolupráci. Potřebuji se se svými klienty vídat, potřebuji, abychom si vzájemně důvěřovali. Vůbec nechci zpochybňovat, že se ti, kteří se na nás obracejí, opravdu hluboce trápí a potřebují pomoc. Je pak otázka odlišit, jaký druh pomoci potřebují a čím se trápí.“

„Ale pokud vám žena řekne, že si ve svých erotických fantaziích představuje sebe jako muže se ženou, a to už fůru let, tak tam asi žádné pochyby nemáte. Ale teď chodí skupina dětí nebo dospívajících, kde často ani ještě nedošlo k sexuálnímu rozvoji.“

Nebinarita a gender fluid

Sexuoložka také tvrdí, že hodně záleží i na tom, co chce klient nebo klientka s sebou dál dělat. „Proti kompletně vratným krokům se vlastně ani nedá nic namítat – například život pod svou deklarovanou identitou. Můžeme jim pomoci ve škole, aby to tam respektovali, můžeme pomoci s rodinou, změnit si jméno a tak dál. Tohle vrátit jde,“ popisuje.

Stejně tak je vratná terapie, která zablokuje fyzickou pubertu, což dělávají endokrinologové.

Když přijde nebinární člověk s tím, že by chtěl trošku testosteronu, tak mu vysvětlím, že to nejsou dva kopečky zmrzliny.
Hana Fifková

„To se dá doporučit ve chvíli, kdy jde o dítě, nebo je mu dejme tomu 14, a kdy se sebepoškozuje, má plno psychických problémů a tato terapie může zastavit narůstající psychický diskomfort spojený s fyzickým dospíváním. A hlavně nám to poskytne čas – rok dva tři.“ 

Čtěte také

To samozřejmě pouze po konzultaci a dohodě s rodiči. Jinou kapitolou je pak deklarovaná binarita.

„Téma transsexuality z mého pohledu není úplně šťastné. Kdy je v některých komunitách nebo i v některých aktivistických sdruženích transsexualita spojovaná s problémy, jako je nebinarita nebo gender fluidnost. Každý člověk má právo se označit, jak potřebuje,“ domnívá se.

Nebinární pohlaví? Snad nějaká ,infekce‘ ze sociálních sítí.
Hana Fifková

„Nebinární lidé za mnou příliš nechodí. Nechci nikomu upírat právo se označit za nebinárního, ale to není lékařská diagnóza. Když ale nebinární člověk přijde a řekne, že by chtěl trošku testosteronu, tak mu musím vysvětlit, že to není jako dva kopečky vanilkové zmrzliny a že na nebinaritu, není-li to diagnóza, neexistují žádná doporučení, postupy péče a že lékařská medicínská péče by byla chybou.“

Čtěte také

„Nemluvím o péči psychoterapeutické a psychiatrické – tam se meze nekladou. Ale tím, že se téma trans dostalo do jednoho pytlíku s celou řadou označení týkajících se jiných forem identit, tak se téma trans strašně bagatelizuje.“

„A nevím, přijde mi to jako nějaká ,infekce‘ ze sociálních sítí. Nebo to dost možná vzniklo v pandemii, kdy mladí lidé seděli na sítích,“ dodává s tím, že možná jde o stejnou „infekcí“ jako u anorexie, která před lety přišla hlavně ze Spojených států. Zároveň sexuoložka přiznává, že sama na sítích není.

Celou Osobnost Plus Lucie Vopálenské najdete v audiozáznamu, poslechněte si a dozvíte se víc.

autoři: Lucie Vopálenská , lup

Související