Telegram změnil své podmínky, Durov vyhověl úřadům. „Nechce se mu do kriminálu,“ glosuje Koubský
Telegram změnil podmínky užívání, které dříve vylučovaly například předávání IP adres či telefonních čísel policii. Zakladatel služby Pavel Durov také oznámil, že Telegram smazal velké množství nelegálního a rizikového obsahu a upravil aplikaci tak, aby uživatelé nemohli nelegální obsah tak snadno vyhledat. „Telegram bezpečný není a nebyl,“ namítá redaktor Deníku N Petr Koubský pro Český rozhlas Plus.
Na konci srpna Pavla Durova, zakladatele Telegramu, zadržela francouzská policie. Obvinila ho ze spoluúčasti na řadě zločinů, například ze šíření dětské pornografie nebo obchodu s drogami. Jeho sociální síť takové činy umožňovala a Durov následně nereagoval na žádost policie o spolupráci, která se měla týkat především předávání dat o pachatelích.
Čtěte také
Teď ale na požadavky Durov přistoupil a funkce Telegramu se změnily. „Durovovi se nechce do kriminálu, což je naprosto pochopitelné. Tudíž přistoupil na všechno, co po něm úřady chtěly,“ shrnuje Koubský.
Už předtím Telegram o svých uživatelích hodně informací věděl, ale až teď se je rozhodl poskytnout dalším stranám, upozorňuje novinář.
„Pro každého, kdo na Telegram spoléhal jako na spolehlivou šifrovanou komunikaci, je to špatná zpráva. Zároveň bych řekl, že každý, kdo věřil tomu, že je Telegram v tomto smyslu bezpečný, tak se dopustil chyby. A stačilo se dívat kolem sebe, číst o tom něco, sledovat to a každý měl a mohl vědět, že tomu tak není. To není žádné překvapení,“ říká Koubský.
Dalším možným krokem, ke kterému by se Durov mohl rozhodnout, by mohlo být zavedení koncového šifrování. „Není to vyloučeno, ale není to tak docela jednoduché. Telegram to nemá technicky vyřešeno. Jeho koncové šifrování je nedostačující,“ připomíná novinář Deníku N.
„Takže jedna věc, jestli se u toho technicky schopni. Druhá věc je, že nevíme, k čemu všemu se musel Durov zavázat. A vzhledem k tomu, že má francouzské občanství, tak si s těmi úřady zahrávat nemůže – když už to jednou došlo tak daleko, že ho měli pod palcem,“ dodává Koubský.
Podle něj teď Telegramu jako bezpečnému komunikačnímu kanálu nikdo věřit nebude.
Kapitulace sítě X v Brazílii, nový AI model, který přemýšlí, a Seznam.cz bez reklam jsou dalšími tématy pátečního Online Plus. Moderuje David Slížek.
Související
-
Velká bitva o svobodu slova? Není to černobílé, říká k zatčení šéfa Telegramu expertka
Pavel Valerjevič Durov. Rodák z Petrohradu. Boháč, který vymyslel sociální síť Telegram. A teď taky muž zatčený francouzskými policisty. Co na něj mají?
-
Jan Fingerland: Nesnesitelná lehkost svobody internetu aneb Případ Pavla Durova
Je to paradox, podnikatel Pavel Durov, který přežil konflikt s ruskou mocí se ocitl ve francouzské vazbě. Jeho příznivci to líčí jako epizodu boje o svobodu.
-
Negativní obsah se na sítích šíří rychleji, říká sociolog. Majitel nemůže vše smazat, namítá novinář
„To, z čeho je Durov obviňován, se na Telegramu opravdu děje. Aby vše vyřadil, musel by potlačit svobodnou komunikaci,“ říká pro Český rozhlas Plus novinář Petr Koubský.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.