Tající ledovce uvolňují do atmosféry skleníkový plyn metan. Na výzkumu se podíleli i čeští vědci

Grónský ledovec o velikosti Aljašky má teď led tlustý místy až tři kilometry. Podle vědců taje nejrychleji za posledních 400 let.
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Grónský ledovec o velikosti Aljašky má teď led tlustý místy až tři kilometry. Podle vědců taje nejrychleji za posledních 400 let.
0:00
/
0:00

Vědci, včetně těch českých, sledovali chování tajícího grónského ledovce. Zjistili přitom, že odtékající voda obsahuje metan.

„Měřila se koncentrace rozpuštěného metanu ve vodě, která pochází původně z povrchu ledovce. Protéká na jeho dno a pak vyplachuje zpod ledovcového ekosystému různé látky,“ popisuje jeden z autorů vědecké studie Marek Stibal z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Množství metanu, které za tři měsíce uniklo z ledovce, bylo relativně malé. Eventuální únik z celkového povrchu ledovci pokrytého Grónska by prý ale mohl být podstatně vyšší.

Produkci metanu v ledovci mají na svědomí metanogenní archea. „Jsou to organismy, které za vhodných podmínek – především za nepřístupu kyslíku – metabolizují různé substráty na metan a ten se buď v ledovci hromadí, nebo se vyplachuje tavnou vodou,“ vysvětluje Stibal.

Dodává ale, že vědci zatím nevědí, jestli je naměřený metan moderní, nebo jde o zásoby, které mohou být staré i 30 tisíc let.

Je prý pravděpodobné, že efekt ledovcového metanu se podílí na takzvané zpětné vazbě globálního oteplování. Když se totiž skleníkové plyny z tajících ledovců uvolňují do atmosféry, zpětně tak přispívají k dalšímu oteplování.