Tající ledovce uvolňují do atmosféry skleníkový plyn metan. Na výzkumu se podíleli i čeští vědci
Vědci, včetně těch českých, sledovali chování tajícího grónského ledovce. Zjistili přitom, že odtékající voda obsahuje metan.
„Měřila se koncentrace rozpuštěného metanu ve vodě, která pochází původně z povrchu ledovce. Protéká na jeho dno a pak vyplachuje zpod ledovcového ekosystému různé látky,“ popisuje jeden z autorů vědecké studie Marek Stibal z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Množství metanu, které za tři měsíce uniklo z ledovce, bylo relativně malé. Eventuální únik z celkového povrchu ledovci pokrytého Grónska by prý ale mohl být podstatně vyšší.
Produkci metanu v ledovci mají na svědomí metanogenní archea. „Jsou to organismy, které za vhodných podmínek – především za nepřístupu kyslíku – metabolizují různé substráty na metan a ten se buď v ledovci hromadí, nebo se vyplachuje tavnou vodou,“ vysvětluje Stibal.
Dodává ale, že vědci zatím nevědí, jestli je naměřený metan moderní, nebo jde o zásoby, které mohou být staré i 30 tisíc let.
Je prý pravděpodobné, že efekt ledovcového metanu se podílí na takzvané zpětné vazbě globálního oteplování. Když se totiž skleníkové plyny z tajících ledovců uvolňují do atmosféry, zpětně tak přispívají k dalšímu oteplování.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.