Tající ledovce uvolňují do atmosféry skleníkový plyn metan. Na výzkumu se podíleli i čeští vědci
Vědci, včetně těch českých, sledovali chování tajícího grónského ledovce. Zjistili přitom, že odtékající voda obsahuje metan.
„Měřila se koncentrace rozpuštěného metanu ve vodě, která pochází původně z povrchu ledovce. Protéká na jeho dno a pak vyplachuje zpod ledovcového ekosystému různé látky,“ popisuje jeden z autorů vědecké studie Marek Stibal z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Množství metanu, které za tři měsíce uniklo z ledovce, bylo relativně malé. Eventuální únik z celkového povrchu ledovci pokrytého Grónska by prý ale mohl být podstatně vyšší.
Produkci metanu v ledovci mají na svědomí metanogenní archea. „Jsou to organismy, které za vhodných podmínek – především za nepřístupu kyslíku – metabolizují různé substráty na metan a ten se buď v ledovci hromadí, nebo se vyplachuje tavnou vodou,“ vysvětluje Stibal.
Dodává ale, že vědci zatím nevědí, jestli je naměřený metan moderní, nebo jde o zásoby, které mohou být staré i 30 tisíc let.
Je prý pravděpodobné, že efekt ledovcového metanu se podílí na takzvané zpětné vazbě globálního oteplování. Když se totiž skleníkové plyny z tajících ledovců uvolňují do atmosféry, zpětně tak přispívají k dalšímu oteplování.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.