Tableta proti covidu. Evropská agentura prověřuje molnupiravir, lék prý snižuje riziko úmrtí o půlku
Už brzy by mohla být k dispozici první pilulka proti covidu -19. Výrobce molnupiraviru, společnost Merck, učinila první kroky k registraci léku v USA a aktuálně žádá o jeho povolení v nouzovém režimu. V pondělí s prověřováním přípravku začala Evropská léková agentura (EMA). Ve třetí fázi testování medikament prokázal u pacientů s mírným a středním průběhem nemoci covid-19 snížení rizika hospitalizace nebo úmrtí přibližně o polovinu.
„Klinická studie byla ukončena předčasně, protože její výsledky byly vynikající. Jde o lék velmi nadějný, těšíme se na něj,“ říká primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý.
Čtěte také
Velkou výhodou pro pacienty je, že by se molnupiravir podával ústy. Aktuálně mají lékaři k dispozici pro pacienty s vážným průběhem onemocnění remdesivir, ten je ale v infuzi a hodí se pro lidi, kteří stonají v nemocnici.
Rizikovým pacientům lékaři nabízejí také monoklonální protilátky. Ty je mohou uchránit před náhlým zhoršením stavu a hospitalizací. I tyto látky jsou ale jen v infuzi.
„Pacient musí dojet do nějakého centra na kapačku. Molnupiravir by byl v tabletách, což je mnohem výhodnější. Možná že u nejrizikovějších pacientů budeme oba postupy kombinovat, tedy že vybraní pacienti dostanou jak monoklonální protilátky, tak molnupiravir,“ dodává primář Dlouhý.
Možná že u nejrizikovějších pacientů budeme oba postupy kombinovat. Vybraní pacienti dostanou jak monoklonální protilátky, tak molnupiravir.
Pavel Dlouhý
Lékaři by uvítali, kdyby se povedlo uvést lék do praxe co nejrychleji. Momentálně žádá výrobce o povolení nouzového používání ve Spojených státech amerických lékovou agenturu FDA. Zároveň v zemích mimo USA podává žádosti na místní regulační autority včetně Evropské lékové agentury, která s prověřováním přípravku začala v pondělí 25. října.
Nové léky na covid-19 vyvíjejí i další farmaceutické firmy. Například firma Gilead připravuje zmiňovaný remdesivir v tabletové podobě.
Více si poslechněte v audiozáznamu.
Související
-
Petr Koubský o odmítačích očkování: Ne všichni berou ohled na ostatní, to se musí brát jako fakt
Publicista Deníku N Petr Koubský obdržel za zprostředkovávání informací v době pandemie Cenu Ferdinanda Peroutky. „Diskutovat s antivaxery mě nikdy nebavilo.“
-
Důkazy o nošení roušek: Chrání nejen v laboratoři, ale i ve skutečném životě. Ukázal to velký výzkum
Nová studie, kterou vedli vědci z amerických univerzit a z organizace inovací proti chudobě IPA, je přelomová v tom, že probíhala v reálném světě se skutečnými lidmi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.