Petr Koubský o odmítačích očkování: Ne všichni berou ohled na ostatní, to se musí brát jako fakt

25. říjen 2021

I publicista Deníku N Petr Koubský, který dlouhodobě o pandemii covidu-19 a šíření koronaviru informuje, se setkal s antivaxery. „Nikdy mě nebavilo s nimi na toto téma diskutovat, protože to je hodnotová otázka. Diskutovat můžete o věcných záležitostech. Vyvracet někomu jeho názory, jeho žebříček hodnot, je podle mého názoru pošetilé, zbytečné,“ přiznává.

Za zprostředkovávání informací veřejnosti v době covidu byl Koubský spolu s Danielem Stachem oceněn prestižní novinářskou Cenou Ferdinanda Peroutky. Sám se řídí mottem: To, co sám nerad, nečiň jinému.

„Také nemám rád, když mě někdo obrací na svou víru, tak to nedělám jiným,“ vysvětluje.  „V dnešní době je společnost tak promíchaná a pestrá. Všichni se potkáváme s tolika různými lidmi a ty názory jsou tak rozhozené, ne podle běžných dělicích čar, že není možné nemít takové lidi okolo sebe.“ 

Čtěte také

Petr Koubský se nepovažuje za novináře, kteří by se rádi dostávali do konfliktů. „Já na to povahu nemám – neříkám, že před tím schovávám hlavu do písku. To by nebylo poctivé a ono to ani poslední dobou nešlo, ale taky nemohu říct, že bych z toho měl potěšení a že bych to vyhledával. Takže jen v sebeobraně.“ 

Současný rychlý růst lidí nakažených koronavirem sám očekával, protože se situace v okolních zemích vyvíjí podobně.

„Viděli jsme to ve Velké Británii, vidíme to v Německu, takže není naprosto žádný důvod, aby to u nás bylo jinak. Naopak proočkovanost populace je u nás o něco menší než v těchto zemích, takže se dá předpokládat, že se to bude rozvíjet hodně rychle a do hodně velké výšky. Dnes je ta křivka už jasně zase exponenciální.“ 

Svět není ideální

K antivaxerům, tedy k odmítačům očkování, kteří ale v současné situaci svým způsobem dostávají do kleští ty, kteří se naočkovat nechali, novinář říká: „To je těžká věc – tak ale funguje celá společnost. Jen kvůli relativně malému počtu lidí musíme mít třeba na dveřích zámky.“ 

Čtěte také

„Nebylo by potřeba zamykat byty nebo auta a dělat spoustu jiných bezpečnostních opatření, kdyby neexistovala tato velmi malá menšina. Většina z nás přece nekrade, nevloupává se do cizích bytů, ale kvůli těm málo z nás, kteří to dělají, tak se celá společnost trošku přizpůsobuje a žije jinak, než by třeba bylo příjemné.“ 

„Svět není ideální, ne všichni lidi jsou takoví, aby brali ohled na ty ostatní. To se musí prostě brát jako fakt. Není možné říkat, že tomu tak je, ale potřeba to je asi přijmout,“ uvažuje.

Nemyslím si, že se zodpovědnost dá nařídit. K zodpovědnosti je potřeba lidi vést.
Petr Koubský

„Nemyslím si, že se zodpovědnost dá nařídit. K zodpovědnosti je potřeba lidi vést. A asi to trvá hodně dlouho, možná generace,“ uvažuje.

Čtěte také

Zodpovědnosti se podle něj nedá dosáhnout rozkazem či nařízením vlády. To by možná mělo dokonce opačný účinek, míní novinář.

„Dokonce mám za to, že kdyby takové nařízení bylo vyhlášeno, tak se stejně nepodaří prosadit, aby se dodržovalo. Bude se obcházet, budou s tím potíže. Co s těmi lidmi budete dělat? Budete posílat policisty, aby je přivedli na očkovací místo? Nebude to fungovat. Každé nařízení, každý zákon, který není vymahatelný, snižuje podle mého soudu úctu k zákonu jako takovému. Než mít nařízení, které nebude fungovat, tak je možná lepší nemít žádné,“ uvažuje publicista Petr Koubský. 

Občas mi bylo smutno

Novinář, který se v předcovidové době věnoval hlavně novinkám v oblasti vědy, přiznává, že ho vlastně jen tak něco „nevytočí“.

„To není to správné slovo, mne občas bylo smutno z toho, co se děje. Jak lidé reagují, jak třeba nemoudře si vláda počínala. Já opravdu nemám moc povahu na rozčilování. Není to vždy dobře a není to vždy výhoda, protože se člověk potom nepouští do bojů, do kterých by se asi pustit měl. Nemám k tomu dostatečnou motivaci, ale co se dá dělat,“ přiznává. 

Co se dá vládě vyčítat, je, že nemá důvěru. I když něco nařídí, tak to stejně moc nefunguje.
Petr Koubský

„Samozřejmě že je zvykem nasazovat vládě psí hlavu. Oni udělali pár zřetelných pitomostí, ale když to hodně sledujete, tak vidíte, že skoro všude na světě vlády tápaly a dělaly pár pitomostí. Protože se ocitly v bezprecedentní situaci a nikdo nevěděl co s tím.“ 

Čtěte také

Přesto si je i novinář vědomý hned dvou chyb. „V září 2020 a potom před Vánocemi – to jsou dvě hrubé chyby. Vyčítal bych jim hlavně tu druhou, protože tam už nebyly pochybnosti, že dopadne špatně, když se nařízení uvolní.“

A dodává: „Co se dá vládě také vyčítat, možná ještě více než tyto špatné operativní kroky, je, že nemá důvěru. I když něco nařídí, tak to stejně moc nefunguje.“

„Její schopnost něco řídit, ovládat to, bylo, jako když jedete v autě s rozviklaným volantem, ale to auto moc nezatáčí – ale rozviklali si ho sami už předtím,“ uzavírá. 

Celý rozhovor pořadu Osobnost Plus najdete v audiozáznamu, ptala se Barbora Tachecí.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.