Naše krávy mají na krku obojek, jakési chytré hodinky, říká agronom moderního kravína ve Sloupnici
Pro 520 krav chytrého kravína Zemědělského družstva Sloupnice stačí jediný zootechnik, který vlastně jen pohledem na monitor zjistí, v jakém stavu krávy jsou, případně jestli jim nic nechybí. Všechno, co krávy potřebují – od krmení až po dojení –, obstarávají moderní technologie. „Každé zvíře má na krku obojek, kde se mj. snímá, kolik za den nachodí kroků. Prakticky jsou to chytré hodinky,“ popisuje hlavní agronom Jaroslav Vaňous.
„Žlutozelený pásek, který mají na krku, hlavně přenáší jejich aktivitu. Dozvíme se, jestli kráva dlouho neleží, jak dlouho žere nebo jak moc přežvykuje. Když počítač zaznamená změnu proti běžnému průměru, dostaneme do počítače výstrahu,“ doplňuje zootechnička Markéta Kubíčková.
„Je to jakási výstraha – asi bychom na problém přišli, protože je to vidět na poklesu produkce mléka, ale teď vidíme dřív, že se něco děje,“ doplňuje.
Místo lidí mají v kravíně automatického robota, který zvířatům shrnuje krmivo, protože když kráva žere, tak ji toho mnoho spadne na zem. Zvířata se také mají možnost nechat automatem „podrbat“, stačí se jen dotknout toho správného místa. Automaticky probíhá i dojení, a to dokonce 32 krav najednou. „Dva dny jim trvalo, než se to naučili, ale už jsou samostatné,“ chválí agronom Vaňous.
Důležité jsou i meteostanice, které podle větru a teploty určují, jak stáhnout, respektive vytáhnout závěsy na otevřených stranách kravína.
Víc si poslechněte v audiozáznamu reportáže, kterou pro Vědu Plus natočila Eva Kézrová.
Pořad se věnuje ale i dalším tématům:
Letos půjdou volit lidé v 70 zemích světa. Může supervolební rok změnit podobu Západu? Čtvrtek je světový den Braillova písma. Jak písmo pro nevidomé a slabozraké vzniklo?
Vědou Plus provází Pavlína Nečásková.
Související
-
Kravín na konci pekla vám vyrazí dech. Věnováno: kravám 166, 168, 237, 152...
Jaký je skutečný život „kraviček“, které najdete na mléčných výrobcích, kde se radostně pasou na louce? Jejich skutečný životní úděl snad ani nemůže být víc vzdálený.
-
Robotický kravín se otevřel v Horšově na Domažlicku
Školní statek v Horšově má novou robotickou stáj pro praktickou výuku. Využívat ji budou žáci Střední odborné školy a Středního odborného učiliště.
-
Nejmodernější roboti se starají o krávy v malém rodinném kravíně v Radimi nedaleko Jičína
Dva nové a velmi výkonné pomocníky mají na malé rodinné farmě v Radimi u Jičína. Zemědělci v této vesničce se můžou pyšnit nejmodernějšími roboty svého druhu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.