Sucho v krajině? Příští týden se výrazně zhorší, varuje bioklimatolog Trnka
Ve stínu boje proti koronavirové pandemii se ocitá mnoho témat, zapadnout by ale určitě nemělo sucho, které opět všichni brzy pocítíme na vlastní kůži.
Čtěte také
Už loňský rok ukázal, co čeká český průmysl, zemědělství a krajinu v důsledku změn klimatu. Letošní zima byla ještě krutější, protože na horách bylo v březnu podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu třikrát méně sněhu než loni ve stejnou dobu, na Jižní Moravě dokonce desetkrát.
„Jakmile se začala probouzet vegetace, tak rychle odebírá vodu z povrchové vrstvy, takže se sucho začalo projevovat docela rychle,“ říká na Plusu Miroslav Trnka, bioklimatolog a koordinátor týmu Intersucho. Dodává, že bohužel výhled na další týden sucho v krajině ještě výrazně zhorší.
Klimatické změny
Hlavním viníkem je, a to ať prý chceme nebo ne, probíhající klimatická změna.
Čtěte také
„Nárůst teplot, prodloužení vegetační sezóny, snížení relativní vlhkosti a zvýšení slunečního záření na některých místech, to všechno nahrává k tomu, že je větší poptávka po vodě v krajině, do které jí přichází stejně, nebo i méně než v minulosti,“ dodává.
Stejný trend bude ale pokračovat i v dalších letech, „protože koncentrace skleníkových plynů pořád stoupají, a to přes opatření, o kterých spíš jen mluvíme.“ Bohužel v krajině prý ani současný útlum ekonomiky „dlouhodobě tento stav nijak výrazně neovlivní.“
Řešíme to už 5 let
Podle Trnky nezbývá než pracovat na straně omezení spotřeby vody, „i když naše domácnosti jsou na tom v evropském srovnání docela dobře. V případě průmyslu to ale už může být jejich existenční otázka.“ Firmy by tak měly dělat vše pro to, aby vodu recyklovaly a nebyly závislé na tom, jestli zrovna je, nebo není sucho.
Připomíná, že český stát se sice o opatření, která by zadržela vodu v krajině, snaží, rychlost je však zoufale pomalá. „Chápu, že je to složitá legislativní problematika, ale sucho trvá od roku 2015. Stejnou dobu řešíme novelizaci vodního zákona,“ dodává Miroslav Trnka.
Víc si poslechněte v audiozáznamu rozhovoru Renaty Kropáčkové.
Související
-
Mírná a suchá zima přidělává zemědělcům vrásky kvůli hrozbě opětovného přemnožení hrabošů
Tito hlodavci vloni napáchali škody za skoro dvě miliardy. Úředníci proto letos opět povolí aplikaci jedu stutox. Jed ale tráví i ptáky. Pořad připravil Ondřej Novák.
-
Česko bez sněhu. Jak se mírná zima podepíše na boji se suchem?
Letošní zima v Česku přinesla jednu z nejmenších sněhových nadílek za poslední dobu. Jde o trend, nebo o výjimku? A co bude málo sněhu znamenat pro boj se suchem v Česku?
-
Sucho ohrožuje českou krajinu i HDP. Ale klimatická změna je i příležitost, zdůrazňuje klimatolog
Lenka Kabrhelová mluví o boji se suchem a vyhlídkách do budoucna s klimatologem Pavlem Zahradníčkem z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.