Středoevropský fejeton Luboše Palaty: Gruzie a my

16. srpen 2008

Začnu tam, kde jsem minulý týden skončil. Pár hodin poté, co jsem nám všem popřál, aby nám srpnovou dovolenou už nikdy nezkazily ruské tanky, mi její zbytek ruské tanky zkazily. Přes hřeben Kavkazu jich sto padesát, dvakrát tolik než jich má celá gruzínská armáda, zaútočilo na Gruzii.

A tak jsem celý minulý pátek esemeskoval, seděl u internetu, psal maily a hledal spojení doTbilisi, nebo kamkoli blízko - protože základní poučka válek zní, že první, co je při vždy zrušeno, je letecké spojení.

Během pár hodin jsem už několikrát odjížděl, ale nakonec neodjel. Válečník a agresor Putin byl zase jednou rychlejší. Musel mít tanky připravené a nastartované dávno předtím, než se Gruzínci pokusili vstoupit a teď to podtrhuji vstoupit do svého města Cchinvali. Čekat na mě, než se přeplavím z krásného chorvatského ostrova Hvar aspoň do Splitu, dostanu se do nějakého letadla na Prahu, zabalím si bágl a z hlouby skříně vytáhnu americkou neprůstřelnou vestu, která už zažila Sarajevo i Bagdád - to se prostě nedalo. A tak letěl Franta, který to měl domů půl hodinu, vestu má taky a v pět hodin odpoledne už mohl být na letišti Ruzyně.

Možná je dobře, že letěl František, a ne já, protože já bych si rozhodně ani náznakem nedokázal hrát na nějakou objektivitu a vyváženost. Na to si toho příliš pamatuji a příliš jsem toho v Gruzii zažil. Zažil jsem v Gruzii zimu roku 1991, kdy jsem v Tbilisi dělal první velký rozhovor s prvním gruzínským prezidentem Zviadem Gamsachurdiou a pak se vydal do Jižní Osetie. Už tehdy se tam střílelo a nestřílelo se málo. Už tehdy tam byli na straně jihoosetských separatistů mraky Rusů. Tehdy ještě ze sovětských federálních jednotek - kágébáci, sovětští kukláči ze sil ministerstva vnitra se zkratkou OMON. A nebyli tam proto, aby udrželi na gruzínsko-osetské frontě klid, byli tam proto, aby zažehli a udržovali tento konflikt při životě. Tak jako to dělali v Náhorním Karabachu a později i v nádherné gruzínské Abcházii.

Po skoro dvaceti letech, kdy Rusko používalo Abcházii a Jižní Osetii k vydírání Gruzie, se teď v Kremlu rozhodli udělat nad Tbilisi kříž. A vyrukovali s nejtěžšími kalibry. Stovkami tanků, bombardováním a smrští tak odporné propagandy a neuvěřitelných lží, které by dnešní Moskvě mohl závidět i nacistický Berlín. Mohu to tvrdit, protože jsem počátkem léta přečetl jedinečnou knihu amerického novináře Viliama Schirera s názvem Berlínský deník. Schirer byl jako americký zpravodaj v nacistickém Německu až do roku 1941. To nejzajímavější na jeho knize je právě obludnost nacistické propagandy, s níž vykreslovala Němcům a světu Mnichov, obsazení Rakouska, okupaci Česka a začátek války proti Polsku. To, co předvádí v těchto dnech Kreml je tomu strašně, strašlivě podobné. "Mírová humanitární operace", říkají přepadení a okupaci Gruzie Rusové, "odražení polského útoku na Německo", říkal zahájení druhé světové války Adolf Hitler.

My tady na Západě máme samozřejmě své máslo na hlavě, způsob vyhlášení nezávislosti Kosova a zdůvodnění irácké války byly velké, obrovské chyby. Ale pro všechny ty kremelské přitakávače, kterých se i tady v české kotlině vyrojili mraky, bych chtěl poukázat na jeden zásadní rozdíl. Kosovo k sobě Evropská unie nechce připojit, není a nebyl to nástroj nějakých imperiálních choutek, ale jen zoufalá snaha zastavit balkánské války a dostat tento kout Evropy do stavu, kdy se v něm aspoň nebude válčit. A Irák, přes všechny pochybnosti, byl útokem na nebezpečného diktátora, který chtěl a taky na čas vymazal z mapy sousední Kuvajt , vraždil a terorizoval své vlastní obyvatelstvo. I válka, respektive pozdější mír v Iráku, byly zpackané, ale když nic jiného, tak zbavily Irák i svět jednoho tyrana a válečného zločince jménem Saddám Husajn.

V Gruzii je to prostě jinak, pánové poslanci Křečku, Filipe a další. Rusko tam posouvá své hranice, okupuje, obsazuje a vysává kousky malého sousedního státu, kterému nechce dovolit, aby byl svobodný, demokratický a aby nedejbože prosperoval. Rusko na Kavkaze bylo a je agresor, který se navíc schovává pod modré přilby mírových sborů, lže svým občanům, lže celému světu. Gruzie neprožívá svůj srpen 1968, prožívá svůj Mnichov 1938. Cílem pana Hitlera nebyl v létě 1938 mír, jak tvrdil světu. Ani cílem pana Putina není mír. V obou případech je konečným cílem agrese a okupace. Pana Hitlera jsme nezastavili včas, pana Putina ještě zastavit včas můžeme. Kdo jiný, než my Češi, by tomu měl rozumět.

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumentyv sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas .

autor: pal
Spustit audio