Středočechům chybí kilometry silnic. Aféry hejtmanky se navíc probíraly v celostátním tisku

22. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy A tak je to u nás se vším.. 5000ft nad D1 x pražský okruh.

Přibližně 230 tisíc lidí cestuje každý všední den za prací nebo do školy mezi Prahou a obcemi či městy Středočeského kraje. Uvádí to letošní studie Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. K plynulé a pohodlné cestě jim ale chybí kilometry nedokončených dálnic i obchvaty větších měst, zejména pak samotný velký okruh Prahy.

Čtěte také

Doprava je tak předvolebním tématem téměř ve většině krajů a o výstavbě dálnic se mluví i ve středních Čechách, kde od roku 2017 vládlo hnutí ANO s ČSSD a podporou komunistů.  

„Hnutí ANO je dlouhodobě kritizováno za to, že těch kilometrů dálnic zdaleka není postaveno tolik, kolik slibovalo. Zpravidla tomu tak bývá, že jsou v předvolebních slibech nějaké délky kilometrů, které pak jsou v realitě někdy i o dost kratší,“ hodnotí politolog Josef Mlejnek z Institutu politologických studií Univerzity Karlovy.

Komunální politik v celostátních médiích?

Na hejtmanku znovu kandiduje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), kterou ale provází mnoho mediálních kauz. Sama nedávno prohlásila, že svůj mediální obraz zřejmě podcenila.

Čtěte také

„Obecně – problém všech krajů je, že existují lokální, regionální média. A přece jen, lidé si své politické preference vytvářejí spíš na základě celostátních médií, celostátní politiky. A když už se hejtman nebo hejtmanka dostane do celostátních médií, tak kvůli nějaké aféře,“ připouští Mlejnek.

Dodává, že jde o obecnou bolest krajské politiky vůbec, rozhodně se netýká pouze Pokorné Jermanové.

„Kdyby se ale hejtmance podařilo postavit přes 100 kilometrů nových dálnic, tak to nebude událost, která by se v celostátních médiích řešila. Když se ale objeví, že její manžel jezdí neoprávněně služebním automobilem, tak to najednou celostátní problém je.“   

Celou reportáž o problémech Středočechů připravil redaktor Radek Duchoň. Rozhovor s politologem vedla Renata Kropáčková.

Spustit audio

Související