Streamovaná hudba zatěžuje přírodu víc než běžné nosiče, tvrdí vědci

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Poslech přes internet
0:00
/
0:00

Pouštíte si hudbu prostřednictvím streamovacích služeb, jako je Spotify, Deezer nebo Apple Music? Pak možná nevíte, že zanecháváte větší uhlíkovou stopu než poslechem z CD nebo LP.

Prozkoumat ekologické dopady poslechu hudby se rozhodli vědci Matt Brennan a Kyle Devine, kteří vypracovali odbornou studii. Do té zahrnuli spotřebu energie, díky které může konzument poslouchat muziku prostřednictvím streamu a spotřebu při výrobě a transportu tradičnějších nosičů, jako jsou cédéčka nebo LP desky. 

Cédéčka jsou šetrnější 

Výzkumníci zohlednili data o spotřebě plastů na nosiče i elektrickou energii potřebnou ke skladování a odesílání digitálních audionahrávek. Proti těmto informacím z amerického trhu postavili data o spotřebě energie, kterou si vyžádají internetová úložiště a ohromná datová centra.

Čtěte takéSvětový katalog v kapse. Hudební průmysl roste hlavně díky streamování hudby

Ve výsledku se tak – možná poněkud překvapivě – ukázal poslech hudby přes streamovací služby jako méně šetrný k životnímu prostředí. Podle vědců totiž v roce 1977 vyprodukoval hudební průmysl něco přes 140 milionů kilogramů skleníkových plynů. Naproti tomu v roce 2016 si jich připsal na vrub přibližně 350 milionů kilogramů.

Cena hudby

Ze shromážděných dat navíc vyšlo najevo, že v průběhu let ve Spojených státech klesla ochota lidí za hudbu vůbec platit. Zatímco v roce 1977 utráceli za nosiče až 5 % svého týdenního příjmu, dnes je to jen něco málo přes procento.

Podle hudebního publicisty Josefa Vacka má tento trend na svědomí možnost stahovat hudbu z internetu zdarma. „Představa, že budu platit za něco, co si můžu stáhnout zadarmo, je pro většinu konzumentů nepřijatelná,“ dodává.

Spustit audio
autoři: Tea Veseláková , marz

Odebírat podcast

Související