Stoletý rozhlasový pořad

28. prosinec 2006

Šťastné Vánoce všem, popřál v závěru prvního rozhlasového pořadu profesor Reginald Aubrey Fessenden. Vysílání tehdy slyšelo pravděpodobně jen několik málo posluchačů, většinou námořníků na lodích, které pluly poblíže vysílače.

Na Štedrý den roku 1906 odvysílal profesor Reginald Aubrey Fessenden (1866 - 1932) první rozhlasový pořad. Vysílač byl umístěn na pobřeží Spojených států v Brant Rock ve státě Massachusetts. Nejbližší velké město odsud je Boston. I když systematické vysílání pro širší publikum začíná až po první světové válce, přeci jen se většina odborníků shoduje, že rozhlasovému pořadu je právě letos sto let.

Jak vypadal první rozhlasový pořad? Byl samozřejmě improvizovaný. Fessenden promluvil krátce na úvod, pak pustil krátkou ukázku hudby z Edisonova fonografu, sám zahrál na housle a citoval krátkou pasáž z Bible. V závěru popřál všem šťastné Vánoce a slíbil další krátké vysílání, tentokrát na Nový rok.

Skupina nadšených radioamatérů ze Spojených států se pokusila podobu vysílání rekonstruovat na základě dochovaných historických pramenů. Můžete si poslechnout zkrácenou verzi pořadu, který v originále trval pravděpodobně pět minut. Pro zvýšení autenticity je uměle přidán šum.

Fessenden patřil k průkopníkům bezdrátové telefonie, tedy bezdrátového přenášení slova a hudby na velké vzdálenosti. Tehdy se ovšem ještě zdaleka neuvažovalo o radiotelefonickém vysílání jako o masovém médiu. Výzkumníci řešili problém spojení dvou vzdálených míst. Americký vynálezce však chtěl demonstrovat možnosti nové techniky, a tak možná nevědomky spatřila světlo světa myšlenka vysílání pro početné posluchače. Tehdy spíše méně početné...

K vysílání použil Fessenden mechanický vysokofrekvenční generátor, který má samozřejmě značná technická omezení. Podle dochovaných záznamů vysílal zřejmě na frekvenci něco málo přes 15 kilohertzů. To představuje vlnovou délku zhruba dvacet kilometrů. Navíc nedokázal stanovit správný tvar antény. Z výkresové dokumentace odborníci odhadli, že šířka přenášeného pásma proto byla jen 1 kilohertz. Silně zjednodušeno to znamená, že zvuk byl osmkrát horší než v klasickém analogovém telefonu.

Vysílač Brant Rock (dobová pohlednice)

Primitivní radiová technika nedala spát radioamatérům ze Spojených států. John S. Belrose a Peter Bouliane zkonstruovali podle původní dokumentace Fessendenův vysílač a zkusili s ním znova odvysílat slovo a hudbu.

Tentokrát použili zvuk z dokumentárního filmu o Fessendenovi a sami také promluvili. Možná vás udiví kvalita zvuku. Novodobé vysílání se uskutečnilo na krátkou vzdálenost a navíc za použití kvalitnější antény. Přesto většina jeho neduhů zůstala, díky bohu, zachována. V houslovém sólu si třeba povšimněte výpadku a následného rozběhu mechanického oscilátoru.

Začátky pionýrské, avšak slibné. Už v roce 1920 začala se stálým rozhlasovým vysíláním stanice KDKA v Pittsburgu, v roce 1922 spustila vysílání britská BBC a o rok později se jako první v kontinentální Evropě objevil v éteru také Radiojournal, přímý předchůdce Českého rozhlasu.

autor: Luboš Veverka
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.