Stát se nepoučil. Upozaďuje obyvatele okolí Vrbětic a chce v bývalém skladu vyrábět granáty, míní novinář
V tuto chvíli jsou to už dva roky, co se tajné služby a později i veřejnost dozvídaly podrobnosti o výbuchu ve Vrběticích způsobeném ruskými agenty Anatolijem Čepigou a Alexandrem Miškinem. Jak areál vypadá po dvou letech? A jak stát plní svůj slib, že se ve Vrběticích už nebudou vyrábět žádné zbraně?
„Když přijdete k hlavní vjezdové bráně, máte pocit, že areál je ve střeženém režimu a nikdo nepovolaný se dovnitř nedostane. Když ale přijdete z druhé strany k plotu, který je nedaleko vesnice Lipová, do areálu vstoupíte vlastně kdykoli budete chtít. V plotě s ostnatým drátem jsou totiž díry,“ popisuje Josef Kvasnička, redaktor České televize, který tamní situaci dlouhodobě sleduje.
Čtěte také
Podle něj se tak situace ve vrbětickém skladu munice příliš nezměnila. Podobným děravým plotem se do areálu totiž Kvasnička dostal v době, kdy se objevila informace o ruských agentech.
„Bez jakékoli námahy jsem našel hned několik kovových fragmentů střepin, které zjevně pocházely z doby, kdy sklady explodovaly,“ říká.
Vesnice v okolí skladu od té doby opakovaně žádaly vládu, aby provedla pyrotechnickou očistu celého území.
Stát se nepoučil
Podle poslance Pavla Žáčka, který je členem sněmovního výboru pro obranu a šéfem výboru pro bezpečnost, je hlavním problémem celého areálu to, že funguje v utajeném režimu. Přiznává přitom, že stát zklamal.
Politici se netajili tím, že zbraně se ve Vrběticích nebudou už nikdy ani skladovat.
Josef Kvasnička
„Tuto událost musíme vnímat v kontextu a podívat se zpátky do té doby. Na druhou stranu to odhalení mělo obrovský politický význam, který chápeme ještě dneska,“ říká Žáček.
Čtěte také
Dodnes však kolem vrbětického areálu zůstává spousta otazníků. „Letos na začátku roku se objevila informace, že se v budově Vojenského technického ústavu začnou vyrábět ruční granáty pro Armádu ČR, a to asi 10 tisíc kusů měsíčně. Budova měla být zkolaudována a když jsem v ní letos 1. února byl, byla opravdu maximálně chráněna před útokem zvenčí,“ vysvětluje Kvasnička.
Překvapuje ho však přístup státu, který i přes problémy v minulosti dal o svém záměru vyrábět granáty vědět místním starostům, hejtmanství i občanům jako jedněm z posledních.
„Zkrátka se stát nedokázal poučit a nehrál férovou hru. Po tom všem, čím si region prošel. A tím spíše, že se vrcholní politici z nedávné minulosti netajili tím, že zbraně se ve Vrběticích nebudou už nikdy ani skladovat,“ dodává Kvasnička.
Poslechněte si celý pořad v audiozáznamu. Moderuje Martina Mašková.
Související
-
Obce v okolí Vrbětic začaly investovat peníze z odškodného za výbuchy v roce 2014. Na co je využijí?
Obce v okolí Vrbětic začaly investovat peníze z odškodného. Plánují nové silnice a chodníky, síťovZprávání pozemků, ale i hasičárnu nebo tenisové kurty
-
Schůzka v Lisabonu jako klíč ke kauze Vrbětice? „V příběhu je příliš náhod,” popisují reportéři
Nová fakta v kauze Vrbětice. Kriminalisté se zaměřili na zbrojařskou firmu Imex Group, která si muniční sklady pronajímala. Proč podezřívají jejího zaměstnance ze špionáže?
-
Europoslanec Stanislav Polčák se vzdá své odměny za právní pomoc obcím v okolí Vrbětic
Europoslanec Stanislav Polčák se vzdá advokátní odměny v kauze Vrbětice. Uvedl to na twitteru s tím, že trvá na tom, aby obce zaplatili práci jeho kolegů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.