Starý svátek
Smyslem dnešního volna je oslava vítězného konce zatím poslední světové války. Nedá se říct, že půlstoletí, které od ní uplynulo, patřilo na naší planetě míru, nicméně žádná z dalších válek nepřekonala hrozivou bilanci té druhé světové. Spíše než zmoudřením lidstva se to nabízí vysvětlit vývojem vojenských technologií, kterými se velmoci půlstoletí úspěšně vzájemně odstrašují. Při pomyšlení na hrozící ztráty pozbývá vítězství kterékoli z jaderných mocností smyslu.
V lokálně válčícím světě tedy zavládl globální mír. Otázka je, zda si hrdinové druhé světové války, kteří nasazovali či položili své životy za svobodu, představovali mír právě takový, jaký ho máme, a zda by současnost lidstva označili světlým zítřkem, za který stálo zato bojovat. Možná by je překvapilo, že když lidé nejsou vehnáni do válečné apokalypsy, projevují se agresivně alespoň ve svém bezprostředním okolí. Všedních způsobů, jak si vzájemně znepříjemnit život, čítá náš arzenál nepočítaně.
A pokud zrovna neválčíme s jinými národy ve velkém o zdroje a teritoria, snažíme se alespoň v malém ukořistit něco, co nám nepatří. Zboží v supermarketu, dřevo v lese, minerály na mezinárodní výstavě v Tišnově, anebo unikátní hudební nástroje zhotovené ze sirek, které pelhřimovská agentura Dobrý den vystaví na mezinárodním veletrhu Svět knihy. Všechny ty krádeže mobilů a automobilů, loupeže v bytech, úřadech, školách či nemocnicích mají jedno společné: jsou mírovou obdobou válečné kořisti. Ta potřeba brát cizí dokládá naši válečnickou mentalitu. V hlubokém míru, jehož dobrodiní dnes slavíme, alespoň trénujeme. Abychom nevyšli ze cviku. Ti, kteří vystačí s vlastním, prominou. Není to jejich válka, jenomže ani jejich mír.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor

Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.