Startuje nový politický podcast Chyba systému. Na problémy české společnosti si posvítí Pokorný, Klimeš a Rychlíková s dalšími hosty

23. březen 2023

Jako pokračování úspěšné série Čekání na prezidenta připravil Český rozhlas Plus nový politický podcast Chyba systému. S moderátorem Janem Pokorným v něm budou politické dění v Česku glosovat analytik David Klimeš, novinářka Apolena Rychlíková a třetí, tematicky zvolený host.

První díl se zaměří na to, jak česká média chybují ve vztahu k politice a zda tomu tak nebylo i během volby prezidenta. Stálou sestavu hostů doplní moderátor České televize Václav Moravec.

Moderátor Jan Pokorný, editorka Karolína Kašparová, Apolena Rychlíková a David Klimeš

„Rádi bychom posluchačům, kteří si oblíbili Čekání na prezidenta, nabídli nový projekt,“ říká šéfredaktor Plusu Josef Pazderka.

„Od sledování prezidentské volby si proto Jan Pokorný s novou sestavou posvítí na politické dění v Česku obecně a pokusí se pojmenovávat systémové problémy, které je potřeba řešit. Proto název Chyba systému,“ doplňuje Pazderka.

„V rámci každodenní zpravodajské i publicistické agendy chceme vždy poskytnout nejnovější informace. Politici, analytici a další hosté nás ale často upozorňují, že některé problémy jsou hlubší, sahají do mnoha oborů, mají nějakou historii, provází je zakořeněné společenské nálady a nelze je vyřešit drobným opatřením,“ říká editorka nového podcastu Karolína Kašparová.

Narazili jsme na to třeba při reflexi vlastní novinářské práce, během debat o nepřátelství mezi Prahou a zbytkem republiky nebo u nedávných vyhrocených diskusí o důchodovém systému,“ dodává Kašparová.

Jako kreativní producent se na projektu podílel Lukáš Sapík, zvukovou grafiku pro něj připravil Jaroslav Pokorný.

Čtěte také

Podcast Českého rozhlasu Plus Čekání na prezidenta s moderátorem Janem Pokorným, filozofkou Terezou Matějčkovou, ústavním právníkem Janem Kyselou a analytikem Petrem Nováčkem začal v lednu 2022 a více než rok mapoval prezidentské klání v Česku až do inaugurace nové hlavy státu Petra Pavla na počátku letošního března. V létě 2022 bylo Čekání na prezidenta vyhlášeno v soutěži Podcast roku objevem roku. Na různých platformách si ho pravidelně stahovalo v průměru 10 až 20 tisíc posluchačů.

Český rozhlas patří k nejvýznamnějším tvůrcům audioobsahu v České republice. Posluchačům nabízí podcasty už od roku 2004, v současnosti jich zveřejňuje více než 500 a důraz klade také na inovace – technologické, obsahové i formátové.

Analyticko-publicistický Český rozhlas Plus je jedinou stanicí mluveného slova v ČR. Podle aktuálních výsledků hlavního výzkumu poslechovosti rádií v České republice Radioprojektu za 3. a 4. čtvrtletí 2022 ho poslouchá 134 tisíc posluchačů denně a 259 tisíc týdně, což je rekordní výsledek v desetileté historii této stanice.

Od 24. března na webu Českého rozhlasu Plus, v aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.

Spustit audio