Standardy péče neměňme, ale diskutujme o doplňkovém připojištění, míní poslankyně Němečková Crkvenjaš
Nadstandardy ve zdravotnictví jako téma nedávno otevřel ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09. Přivedlo by připlácení za nadstandard víc peněz do zdravotnictví a zlepšilo by lékařskou péči u nás, nebo by zavedlo rozdíly mezi bohatými a chudými nemocnými?
„Nadstandardy by se zavádět neměly a v tuto chvíli se ani debata tímto směrem nevede. Vede se ale o doplňkovém a dobrovolném připojištění, tedy na výkony, které už teď jsou hrazeny pacientem, nikoliv z veřejného zdravotního pojištění,“ uvádí v Pro a proti lékařka a místopředsedkyně sněmovního výboru pro zdravotnictví Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS).
Čtěte také
Ujišťuje, že se rozhodně neuvažuje o nové definici standardu a nadstandardu. „V rámci léčebných postupů všichni pacienti dostanou z medicínského hlediska tu nejlepší dostupnou péči.“
Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková toto ujištění vítá. „Co se týká nadstandardů z hlediska péče, tak její rozdělení na dva typy, tedy pro movitější pacienty a pro ty, kteří dostatek financí nemají, by mohlo být fatální.“
„Jsem proto ráda, že se rozdělení nechystá. Šli bychom i proti proudu, který je zcela obvyklý v Evropě, pokud bychom něco takové tady vymysleli,“ dodává odborářka.
V tuto chvíli mají všichni nárok na ty nejlepší medicínské postupy, které jsou dostupné. Léčíme stejně bezdomovce i miliardáře.
Zdenka Němečková Crkvenjaš
Politička připomíná, že už nyní si připlácíme v nemocnicích za jednolůžkové pokoje nebo že velká část stomatologické péče je pacienty hrazena. „Tady bych viděla možnost doplňkového připojištění. A to naopak pro ty, kteří třeba za tyto služby nejsou schopni zaplatit najednou.“
„V tuto chvíli mají všichni nárok na ty nejlepší medicínské postupy, které jsou dostupné. Takže opravdu léčíme stejně bezdomovce i miliardáře. Nemyslím si, že by kdokoliv z kolegů lékařů na to měl jiný názor,“ soudí Němečková Crkvenjaš.
Největší hodnota českého zdravotnictví je, že pečuje o pacienty nediskriminačně, jak nám ukládá Ústava.
Dagmar Žitníková
„Připlatit si například za jednolůžkový pokoj nebo lepší materiál při stomatologickém zákroku je možné už dnes,“ souhlasí Žitníková. „To funguje na komerční bázi, spousta lidí má životní pojištění, jehož součástí je pojištění pro případ nemoci či hospitalizace, kdy pojišťovna vyplatí částku, ze které se nadstandard může uhradit.“
„Když nebudeme tedy hovořit o péči, tak řešení těchto výběrových věcí, které zlepší pohodlí pacienta, pro nás problém nejsou,“ pokračuje odborářka. „Máme ale velký problém s tím, aby se péče nerozdělila na základní a nadstandardní.“
Čtěte také
„Diskuze se nevede o zavádění nadstandardů, ale o doplňkovém připojištění,“ opakuje poslankyně. „Spíš se obávám toho, že v horizontu 10 či 15 let bude tento problém, ale z důvodu nedostatku kvalitního personálu. Silné ročníky půjdou do důchodu a lékařské fakulty negenerují dost lékařů, také dalšího zdravotního personálu je nedostatek,“ varuje Zdenka Němečková Crkvenjaš z ODS.
„Když leží člověk na operačním stole, tak nikoho nezajímá, jestli má na kontě miliony nebo nic. Lékař se na něj dívá jako na člověka, který potřebuje pomoci. A to je největší hodnota českého zdravotnictví, že pečuje o pacienty nediskriminačně, jak nám ukládá Ústava. A tento systém je třeba dále kultivovat,“ vyzývá Dagmar Žitníková.
Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Lukáš Matoška.
Související
-
Spoluúčastí ve zdravotnictví by stát ušetřil miliardy, radí Miroslav Kalousek
Jak dát do pořádku veřejné finance? Miroslav Kalousek a Mirek Topolánek sepsali deset doporučení současné vládě. Pomohla by státu vrátit se k vyrovnanému rozpočtu?
-
Na radikální reformy zdravotnictví není doba, ale po vládě je chtějme, radí bývalý ministr Heger
Jak hodnotí současný stav rezortu zdravotnictví muž, který mu kdysi šéfoval? Hostem osobnosti Plus je bývalý ministr zdravotnictví za TOP 09 Leoš Heger.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.