Špičkovým reportážním fotografem se můžete stát i bez školy. Ani Koudelka ji nemá, říká fotograf Birgus

13. květen 2024

„Autentičnost hraje ve fotce velkou roli, ale i dokumentární snímek může představovat subjektivnější pohled a může mluvit i o samotném autorovi. Moje fotografie jsou plné symbolů a nechávám na divákovi, ať si je doplňuje. Nerad říkám napřímo, o čem mé snímky jsou. Naopak, snažím se do nich dávat jemné metafory a záleží na každém, jestli je ochotný spolupracovat a schopný vyluštit, v jaké náladě a s jakými pocity jsem fotografii pořizoval,“ říká fotograf Vladimír Birgus.

V Hovorech mluví o černobílých fotkách z šedého období socialismu, o snímcích z Moskvy a Leningradu, o přátelích i o svých dětech, které se v pubertě nerady fotily. Moderuje Naděžda Hávová.

autor: Naděžda Hávová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.