„Španělského Mauglího“ čekalo ve světě lidí jen zklamání
Panuje všeobecné přesvědčení, že příběhy o sirotcích, které vychovali vlci, se mohou týkat jen Knihy džunglí nebo mýtických zakladatelů Říma Romula a Réma. Ve skutečnosti se ale podobný příběh stát může.
Lidé žijící ve španělském pohoří Sierra Morena objevili v roce 1965 Marcose Rodrígueze Pantoju přezdívaného „španělský Mauglí“, který s největší pravděpodobností prožil dětství v jeskyni se smečkou vlků, píše na svých stránkách deník Guardian.
Pantojova matka zemřela, když byl chlapec malý a otec ho prodal místnímu farmáři, který také zanedlouho zemřel. V dokumentárním filmu, který byl o „španělském Mauglím“ natočen v roce 2010, vyjadřuje Pantoja matnou vzpomínku, že v šesti letech utekl do hor. Se smečkou vlků, která se pro něj stala náhradní rodinou, tam žil až do dvanácti let.
Dnes je mu sedmdesát dva let a lidský život, který pro něj začal, když opustil smečku, považuje za zklamání. Pokusil se dokonce vrátit do hor, ale jak vyprávěl španělskému deníku El Pais, „už to nebylo ono“ – vlci na něj zapomněli. „Když na ně zavolám, odpovědí mi, ale neodváží se ke mně přiblížit. To proto, že jsem cítit jako člověk – kolínskou,“ uzavírá neobvyklý příběh deník Guardian.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.