Sovětský svaz nás osvobodil od nacistů, ale ne pro svobodu, vyprávějí doboví svědci Paměti národa u Koněva

16. květen 2021

Na místě, kde stával Koněv, se otevřela výstava „Nikogda ně zabuděm“ (Nikdy nezapomeneme). Vypráví čtyřicet příběhů „osvobození“ z května 1945, z 50. let, ze srpna 1968 a z června 1991, kdy sovětská armáda opustila Československo. Pamětníci na výstavě sugestivně vzpomínají nejen na tehdejší radost a vděčnost z konce 2. světové války, ale také na znásilňování, vraždění a sovětské gulagy.

Rozhlasový dokument Příběhy 20. století přináší mozaiku těchto svědectví a drobných osobních příběhů z května 1945.

Rozhlasové Příběhy 20. století vznikají už 15 let z unikátní sbírky audio a video záznamů vzpomínek pamětníků Paměť národa. Tu buduje nezisková organizace Post Bellum. Redaktorům, se podařilo zaznamenat skutečné skvosty, například paměti letců RAF, válečných veteránů od Dunkerque, Dukly, někdejších vězňů gulagů, kteří bojovali na východní frontě, vzpomínky někdejších politických vězňů a dalších a dalších. Z paměti národa vznikají výstavy, knihy rozhlasové a televizní dokumenty. Paměť národa existuje především díky lidem, kteří ji zasílají třeba stokorunu měsíčně. Přijměte i vy pozvání do Klubu přátel Paměti národa. Zde. Moc děkujeme.

Výstava Nikogda ně zabuděm, kterou připravili lidé z Paměti národa, má neobvyklou podobu. Tvoří ji prkenná ohrada s plakáty s fotografiemi pamětníků a krátkými texty.

Obrněná brigáda v Praze v květnu 1945

Na soklu někdejšího komunistického pomníku stojí nyní třímetrová věž, do které lze nahlédnout a vyslechnout desetiminutové pásmo vzpomínek a archivních filmových snímků: „Najednou se objevili domovníci a začali zametat střepy. Tak jsem si uvědomil, aha, to je konec války!“ „Lidi si představují rozesmáté tváře sovětských vojáků. Ne! Já jsem zažil něco jiného. Sedm hodin šel živý had vojáků, kteří pochodovali a spali a padali.“ „Z auta jim vypadl ruksak. Lidi si mysleli, že tam bude nějaké jídlo nebo co. Někdo to zvedl. Rusák vzal samopal a pokropil to. Pak jsme zjistili, že v ruksaku bylo jen špinavé prádlo.“

„Vedle nás v baráku bydlela rodina. Byly tam tři ženské. Manželka a dvě dcery. Vtrhli tam Rusové a všechny tři znásilnili. Ten mužskej tam přišel, vytáhl pistoli a všechno to postřílel, i ty ženy a pak spáchal sebevraždu.“ „Přišli v deset dopoledne. Velmi mile. Pojďte dál. My s vámi jen pohovoříme, půjdete s námi. Na dvě hodinky. Dvě hodiny jsme čekali, dva dny, dva týdny, dva roky, dvacet let! Furt jsme čekali. Protože jsme nic o otci nevěděli. Odvedli ho bez důvodu. Jen protože nebyl bolševik,“ zaznívají z výstavní věže autentická svědectví.

Otevření výstavy Nikogda ně zabuděm / Nikdy nezapomeneme

O osvobození bez komunistických frází à la „na věčné časy“

Namísto frází a pomníků z dob komunismu přináší tato dočasná výstava Nikogda ně zabuděm svědectví lidí, kteří ony doby zažili a vyprávěli o nich Paměti národa.

Obrněná brigáda v Praze v květnu 1945

O tom, jak v květnu 1945 nadšeně a spontánně vítali rudoarmějce, ale také o tom, jak rodiny ukrývaly mladé dívky i majetek před vojáky z Východu. Vzpomínají na úlevu a vděk, že válka skončila, ale zaznívají také příběhy o tom, jak tehdy bolševici odvlékali do sovětských gulagů neboli pracovních lágrů na Sibiři ty, kdo se jim před mnoha lety postavili. Pamětníci vypráví o stalinském komunismu, a o jeho československé verzi. Lidé tenkrát zažili naději, ale také obrovské zklamání.

Osvoboditel přináší svobodu a nenárokuje si, že bude o osvobozeném rozhodovat

S ohledem na současný výzkum historiků i vzpomínky tisíců pamětníků můžeme více než 75 let od konce druhé světové války konstatovat: Sovětský svaz se bezesporu zásadně zasloužil o porážku nacistického Německa.

Obrněná brigáda v Praze v květnu 1945

Ale svobodu nám nepřinesl. Kurátor výstavy, historik z ÚSTR, šéfeditor Paměti národa Michal Šmíd říká: „Sovětský svaz osvobozoval od nacistů, ale neosvobodil nás pro svobodu. Rudá armáda se na „osvobozených“ územích často chovala jako dobyvatel, který nectí zákony. S ohledem na to, co se pod dozorem SSSR v této zemi odehrávalo po čtyřicet let komunistické totality, není divu, že se nám dnes příčí označovat Sovětský svaz za osvoboditele,“ vysvětluje Šmíd, proč výstavu nazval známými slovy písničky Karla Kryla: „Boľšoje vam spasibo, braťja zachvatčiki, spasibo bolšoje, nikogda ně zabuděm, nikogda ně zabuděm!"

Výstava Paměti národa u Koněva nazvaná „Nikogda ně zabuděm“ potrvá devět měsíců do ledna 2022. Příběhy budou autoři pravidelně občerstvovat, celkem jich u Koněva zpřístupní symbolicky čtyřicet, tedy tolik, kolik let trvala v Československu komunistická totalita. Některé příběhy lze přečíst a vyslechnout i na webu výstavy a to nejen v češtině, ale i angličtině a ruštině: https://konev.pametnaroda.cz/

autor: Mikuláš Kroupa
Spustit audio