Soumrak herních automatů? Úprava zdanění hazard nevyřeší, tvrdí poslankyně. Je to kompromis, říká aktivista
Obce už nebudou mít takový profit z herních automatů. Vláda v konsolidačním balíčku změnila pravidla pro zdanění hazardu. Nově půjde víc peněz státu a část daní z heren připadne obcím, které na svém území žádné tzv. bedny nemají. Bude to motivovat samosprávy, aby snižovaly gamblerství, nebo přijdou o peníze, které by využily třeba na prevenci závislého chování či odstraňování negativních dopadů heren? Přesune se legální hazardní průmysl do šedé zóny černého hazardu?
Předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR a poslankyně za hnutí STAN Eliška Olšáková se domnívá, že nejde o dobrou změnu. „Je možné, že to povede k omezení hazardu na území obcí, ale problém, který s hazardem máme, to nevyřeší,“ říká.
Čtěte také
Matěj Hollan (Žít Brno) ze sdružení Občané proti hazardu, který je ředitelem Asociace poskytovatelů adiktologických služeb, si naopak myslí, že se jedná o uspokojivý kompromis. „Je velká šance, že se města těchto korupčních peněz z hazardu vzdají,“ tvrdí.
„Nejsem zastáncem hazardu, ale mluvím za obce, kde se hraje, kterých je 270 z celkových 6 200. Každá obec si může sama zvolit, jestli bude na svém území tolerovat herny, či ne,“ říká Olšáková a dodává: „Bude se hrát ilegálně a ztratí se kontrola nad rozmístěním automatů, což se již v minulosti stalo.“
„Byť nějaký nelegální hazard existuje, tak je ho jen asi jedna desetina. Není potřeba se toho obávat a nejedná se o argument pro to, aby se obce nechaly korumpovat penězi z hazardu, což doufám, že po změně, kterou vláda připravila, uvidíme i v terénu,“ říká Hollan.
Výnos z hazardu
Kvůli hazardu mají některé menší obce vyšší příjmy než krajská města, která herny nemají, což podle Olšákové není v pořádku. „Některé obce mají díky vysokému počtu povolených herních pozic neúměrně vysoké zisky oproti svým nákladům, například Chvalovice s příjmem asi 242 milionů korun,“ tvrdí.
Čtěte také
„Sdružení místních samospráv navrhovalo úpravu rozdělení výnosu z hazardu, kdy by 40 procent zůstávalo ve státní kase, 40 procent šlo do obcí podle počtu herních pozic a 20 procent by šlo krajům, které poskytují sociální služby,“ dodává.
V současném konsolidačním balíčku se má částka z daně z hazardu nově dělit 55 procent státu, 22,5 procenta obcím s automaty a zbylá částka 22,5 procenta obcím, které automaty nemají.
„Rád bych vyzdvihl působení středočeské hejtmanky za STAN Petry Peckové, která odsoudila praxi Kladna, kde místní primátor nezákonně sabotoval referendum, aby občané nemohli rozhodnout o tom, zda herny chtějí. Pecková bude prosazovat, aby obce, které mají na svém území hazard, přišly o krajské dotace, protože kraj vydává peníze na sociální a adiktologickou péči,“ říká Hollan.
„Je to jejich rozhodnutí,“ komentuje Olšáková.
Celé Pro a proti Karolíny Koubové najdete v audiozáznamu.
Související
-
Zákaz hazardu? Došlo by jen k přemístění do nelegální zóny, upozorňuje odborník
Má smysl plošně zakázat hazard ve městech, nebo je současný systém regulace nastavený správně? A dopadá na menší obce negativně, když mají na svém území hernu nebo kasino?
-
Když velké město začne regulovat hazard, přesune se na okraj měst, říká geograf David Fiedor
Proč se hazard na některých místech v Česku objevuje častěji než na jiných? Na to jsme se ptali geografa z Univerzity Palackého v Olomouci Davida Fiedora.
-
Závislost na hazardu se dá dlouho tajit, v tom je její zákeřnost, konstatuje odborník
Závislost na hazardu se, na rozdíl od závislosti například na alkoholu nebo drogách, lépe tají. Proto bývá odhalena až ve velmi pokročilé fázi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.