Souhlasíte s politikou České národní banky?

19. leden 2015

Koruna za poslední týden prudce oslabila a euro bylo opět dražší. Česká národní banka žádnou intervenci neoznámila, ale někteří pozorovatelé se domnívají, že za nynější devalvací stojí její měnová politika.

Do diskusí o kurzu české měny vstoupil i prezident Miloš Zeman.

ČNB vyzval, aby ukončila režim intervencí, kterým banka hodlá držet slabší korunu do konce roku 2016. Podle Zemana se kurz koruny stabilizuje právě ukončením intervencí.

Jak uvedl guvernér národní banky Miroslav Singer, kurz české měny byl na začátku letoška trochu proměnlivější, než byl třeba loni, nejsou to ale neobvyklé pohyby. K tomu zopakoval, že centrální banka zatím nemá důvod reagovat.

Stojí za poklesem koruny podle vás měnová politika centrální banky, nebo tržní síly? Má centrální banka ovlivňovat kurz a zasahovat tak do života lidí?

Co je vhodné pro zdravý vývoj hospodářství? A co přinese koruně zklidnění?

Hostem Petra Schwarze byl v pondělí 19. ledna od 19:10 ekonom ČSOB Petr Dufek.

autoři: Petr Schwarz , mva
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.