Smutné obrazy nevystavuji, chci lidi těšit, říká Emma Srncová
„Mám vedle laskavých a radostných také několik obrazů, které nejsou veselé. A které ale nevystavuji, protože by nikoho nepotěšily. A já chci lidi těšit,“ říká výtvarnice, autorka naivní malby a také herečka Emma Srncová.
Malířka, která měla od roku 1972 na 170 výstav v Čechách i zahraničí právě se svým výtvarným a velmi charakteristickým stylem, vypráví, jak se vyrovnávala se zjištěním, že byla zapsána v registrech StB a měla i své krycí jméno: Eliška.
„Přišli za mnou dva páni s kytkou a ptali se na to, zda chodím na západoněmecké vyslanectví. Řekla jsem, že ano, že tam mám kamarády. A oni odpověděli, že by potřebovali vědět, co se tam děje, kdo tam a jak mluví. Řekla jsem, že to je těžké, že neumím německy. Když jsem po revoluci zjistila, že jsem napsaná jako důvěrník, tak jsem se úplně sesypala, protože jsem si říkala: jak to mohli udělat? Vždyť jsem nic nepodepsala. Ale zřejmě stačilo, že jsem jen jezdila často s divadlem ven a v dotaznících, které jsme vždycky dostávali, jsem podepsaná byla. Musím říct, že jsem z toho byla tak zoufalá, že jsem si nechala udělat lustrační osvědčení a rozeslala jsem to celé své rodině. Protože jsem nevěděla, jak se tomu bránit.“
Emma Srncová se narodila 22. srpna 1942 v Praze. Ve čtrnácti letech nastoupila na gymnázium v Karlových Varech. Po roce se vrátila do Prahy, kde gymnázium dostudovala. Ve druhém ročníku začala navštěvovat kurz pro manekýny a už v šestnácti letech absolvovala svůj první zahraniční zájezd do Vídně. Po maturitě se živila jako fotomodelka, nebo točila reklamy a jezdila na módní přehlídky. V roce 1960 nastoupila do Černého divadla Jiřího Srnce jako herečka a zde zůstala dvacet let. Malovat začala až v Černém divadle pod vlivem svých kolegů výtvarníků. Profesionálně začala malovat až po rozvodu s Jiřím Srncem v roce 1980. Má tři děti.
Cestovní pelíšek
Emma Srncová, která původně hrála v černém divadle Jiřího Srnce, svého pozdějšího muže, vzpomíná na cesty na Západ, které s divadlem často absolvovala ještě v době komunismu.
„Všichni jsme šetřili z diet na povrchní věci, jako třeba na džíny. A jezdili jsme autobusem, kde v zadní části byly rekvizity a vepředu jsme seděli my, po dvou. A byl to už takový přesný systém, že každý měl pod nohama krabici s jídlem, za hlavou polštářek… Zkrátka byli jsme připravení na to, že v autobuse strávíme třeba dvacet hodin. Každý jsme tam měli takový cestovní pelíšek,“ říká a dodává: „Měla jsem Evropu celou slitou dohromady, protože jsme ji celou projížděli. Samozřejmě první projezdy Švýcarskem pro nás znamenaly oslnění horami a čokoládou.“
Nechápu, jak někdo může o obrazu říct, že je dobrý nebo špatný. Můžete říct jen: tenhle se mně líbí, tenhle nelíbí.
Emma Srncová
O dvou kůrkách
Výtvarnice vypráví, jak právě ve Švýcarsku potkala své krajany, emigranty, kteří si do nové země přivezli i svůj naturel. „Švýcaři jsou uvědomělí občané, což my jsme na našich cestách nebyli. A vím, že Češi je dráždili tím, že když emigrovali, tak místo aby začali šetřit, jako správní Švýcaři, za první peníze, které vydělali, si koupili třeba jachtu a jeli na vodu. Byli lehkomyslní,“ vzpomíná.
Ve vyprávění však pokračuje také o jejich stesku po domově. „Ze začátku se strašně vychloubali a říkali, co všechno mají. Ale pak spolu jdete povečeřet, popít a najednou z nich začnou padat otázky: co se děje v Čechách, jaké jsou potůčky. Všude je krajíc o dvou kůrkách a myslím si, že to emigranti nemohli mít jednoduché.“
Poslechněte si celý rozhovor Lucie Vopálenské s Emmou Srncovou. Hovořit bude také o tom, jak překonala svoji nemoc a jak si nyní užívá života.
Související
-
Emma Srncová: Říkají o mně, že jsem kýčařka, ale můj lid mi...
Malovala i na prkýnka, na kterých naklepávala řízky, a s oblibou zobrazuje létající lidi. Jak by Emma Srncová namalovala konec roku? I na to se jí mezi 10. a 11. ho...
-
Výtvarnice Emma Srncová je přeučený levák. Kterou rukou maluje?
Výrazné barvy, květiny, létání, zamilovaní, stromy, kola, psi, pruhovaná trička, takové jsou obrázky výtvarnice Emmy Srncové. Prodává pouze reprodukce, nikoliv orig...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.